Sosyal medya platformlarında paylaşılan bir görüntüde, Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafına yönelik uygunsuz hareketler yaptığı tespit edilen 17 yaşındaki bir imam hatip lisesi öğrencisi, 20 Eylül'de tutuklandı. İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün raporuna göre, söz konusu paylaşım 8 Temmuz 2023 tarihinde sosyal medya üzerinden görüldü.

Paylaşımda, Üsküdar'da bulunan bir imam hatip lisesinde öğrenci olan A.E.S.'nin, üzerinde Atatürk'ün fotoğrafı bulunan bir kağıdı cinsel bölgesine sürttüğü ve bu şekilde Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği iddiaları yer alıyordu.

İddianamede, A.E.S.'nin 20 Eylül'de gözaltına alındığı ve aynı gün tutuklandığı belirtildi.

Hakan Fidan Washington'a gidiyor! Hakan Fidan Washington'a gidiyor!

ataturk hakaret-1

A.E.S.'NİN AÇIKLAMASI

İddianamede, A.E.S.'nin ifadesinde 11. sınıf öğrencisi olduğunu, Atatürk fotoğrafına cinsel organını sürten kişinin kendisi olduğunu ancak bu videonun yaklaşık 2 yıl önce, kendisi 9. sınıftayken çekildiğini ve o tarihte sınıfta fotoğraflarla oyun oynadıklarını belirttiği aktarıldı. Ayrıca, eylemi gerçekleştirdiğinde fotoğrafın Atatürk'ün fotoğrafı olduğunu bilmediğini söyledi.

İfadesinin devamında, rastgele ellerine aldıkları farklı fotoğrafları cinsel organlarına sürttüklerini ve bu hareketleri sınıfta kendi aralarında eğlenmek amacıyla yaptıklarını, olayda kesinlikle Atatürk'ün hatırasına hakaret gibi bir amacının olmadığını, bu görüntülerin arkadaşları tarafından videoya çekilip paylaşıldığını savunduğu kaydedildi.

İDDİANAMEDE CEZA TALEBİ

Sözcü'den Sevim Begüm Yavuz'un haberine göre; savcılık, olay tarihinde 15-18 yaş grubunda olduğu anlaşılan A.E.S.'nin yaptığı eylemiyle Atatürk’e alenen hakaret ettiği ve bu suçun basın yoluyla işlendiğine dair kamu davası açmak için yeterli delil bulunduğunu kaydetti. İddianamede, A.E.S.'nin "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.