Geçtiğimiz sene Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney Plus platformu, dikkat çeken bir karar aldı. Daha önce Aras Bulut İynemli'nin başrolünde yer aldığı "Atatürk" dizisini 2023 yılı içerisinde yayınlayacağını duyuran Disney Plus, sonradan bu kararından vazgeçti.

Bu olayla ilgili olarak gazeteci Candaş Tolga Işık, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Konu, Disney'in aldığı tartışmalı karar nedeniyle geniş çapta gündemde yer aldı.

"HAKAN FİDAN VE İBRAHİM KALIN SÜRECE BİZZAT MÜDAHİL"

FETÖ'nün TSK yapılanmasına ağır darbe: Onlarca gözaltı! FETÖ'nün TSK yapılanmasına ağır darbe: Onlarca gözaltı!

Konuya ilişkin Disney'in bugün açıklama yapacağını belirten ışık, "Hakan Fidan ve İbrahim Kalın sürece bizzat müdahil
Işık, "Atatürk dizisiyle ilgili Ermeni Diasporası'nın her zamanki dezenformasyonlarından biri dönüyor. Yalan diasporası kendine yontmaya çalışıyor ama Disney'in kararında etkileri sıfır! Hakan Fidan ve İbrahim Kalın sürece bizzat müdahil oldu. Yarın Disney bir açıklama yapacak"  ifadelerini kullandı.

ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Disney'in yayın kararı sonrası AK Parti Sözcüsü Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları aktardı:

"Amerika merkezli bir dizi/film platformunun Ermeni lobisinin baskısına boyun eğerek ‘Atatürk’ dizisini yayınlamadan yayından kaldırması utanç vericidir. Söz konusu platformun bu tutumu, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır. Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi ABD’deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi olayları yalan siyasetine alet etmektedir.

Bu lobinin yegane amacı, defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olmaktır. Bu şebekelerin faaliyetleri, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti karşısında hiç hükmündedir. Bu şebekelere boyun eğenler utansın. Disney Plus, Ermeni lobisine boyun mu eğdi: Atatürk dizisiyle ilgili dikkat çeken iddia"

RTÜK, SAVUNMA İSTEYECEK
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise, iddialarla ilgili Disney+ platformundan savunma alınacağını açıkladı:

“Disney +” isimli dijital medya hizmet sağlayıcının yerli içerik olan “Atatürk” dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir. Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır. Kamuoyuna saygılarımla duyuruyorum."