Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı asgari ücret zammında! Uzman bir ekonomist, 2024 yılı için asgari ücret zam oranlarına dair önemli tahminlerde bulundu.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'ın ocakta memur maaşlarına yapılacak büyük zam açıklamasının ardından emekli maaşları ve asgari ücret zammı gündemdeki yerini koruyor.

Türkiye'de milyonlarca vatandaş, 2024 yılına yaklaşırken iki önemli ekonomik gelişmeyi yakından takip ediyor. Bir yanda emekliler, 1 Ekim'de açılacak Meclis oturumunda alınacak olan zam kararını büyük bir merakla bekliyor. Diğer yanda ise asgari ücrete yılbaşında yapılacak zam oranı hakkında yoğun bir beklenti bulunuyor.

Primle çalışanlara kötü haber Primle çalışanlara kötü haber

UZMAN İSİMDEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Milliyet’e konuşan Ekonomist Muhammet Bayram, 2024 asgari ücret zammı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Açlık sınırının 14 bin TL seviyelerinde, yoksulluk sınırının ise 40 bin TL civarında olduğunu belirten Bayram, asgari ücret konusundaki tahminlerini paylaştı. Bayram, yüzde 40-45 arasında bir artışın beklendiğini ve bu artışın asgari ücreti minimum 15 bin TL seviyelerine taşıyabileceğini ifade etti.

Ancak kesin bir rakam vermek için resmi açıklamaların beklenmesi gerekiyor. 2024 yılında belirlenecek asgari ücret zammıyla ilgili kesin rakam, hükümet tarafından yapılacak açıklamalar sonrasında netlik kazanacak. Asgari ücret zammıyla ilgili son karar, devlet yetkilileri ve işçi sendikaları arasında yapılacak görüşmeler sonucunda netlik kazanacaktır. Bu süreçte asgari ücretle geçimini sağlayan milyonlarca çalışanın beklentisi büyük, bu nedenle gelecek açıklamalar büyük bir önem taşıyor.

Asgari ücret zammının yanı sıra emekli maaşlarına ve diğer ekonomik konulara dair alınacak kararlar da vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. İlerleyen günlerde hükümetin bu konulardaki açıklamaları, ekonomik durumu etkileyen önemli gelişmeler olacak.