Geçtiğimiz haftalarda Bir TikToker, arı poleni tüketmeye başladıktan sonra göğüslerinin büyüdüğünü iddia ettikten sonra viral olmuştu. Bu iddiayı uzmanlar değerlendirdi. Gerçekten de arı poleni göğüsleri büyütür mü?

Arılar tarafından çiçeklerin polenlerinden toplanan doğal bir madde olan arı poleni, çeşitli sağlık yararları olduğu (tartışmalı) iddiaları sayesinde uzun süredir besin takviyesi olarak kullanılmaktadır . Bir kullanıcı, diyetine arı poleni ekledikten sonra göğüslerinin boyutunda bir artış fark ettiğini iddia ettikten sonra herkesin dikkatini çekti. 

Peki bir takviyenin memenin boyutunu büyütmesi mümkün mü? İşte iddiaya ve uzmanların söylediklerine yakından bakalım.

BİLİMSEL KANIT YOK

Bir kadın doğum uzmanı ve Sheology'nin yazarı Dr. Sherry Ross, Yahoo Life'a meme boyutunun "nihayetinde ergenlik, hamilelik, doğum sonrası ve menopoz sırasındaki hormonal etkiler tarafından belirlendiğini" ve "genetik, egzersiz, yaş ve ağırlık" gibi çeşitli değişkenlerin de etkili olduğunu söyledi. Şu anda Ross, arı poleninin meme boyutunu artırabileceğine dair iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt olmadığını söyledi. 

Ross ayrıca, takviyelerin bazı sağlık yararları sağlayabileceğini, ancak meme büyüklüğündeki herhangi bir artışın anekdot olabileceğini ve belirli doğum kontrolleri ve hormon tedavisi dışında, meme dokusunun boyutunu artırabilecek sihirli bir hap olmadığını da ekledi.

CERRAHİ OLMAYAN YÖNTEMLER 

Göğüs boyutunu büyütmek isteyenler için Ross, cerrahi olarak yerleştirilmiş meme implantları, yağ transferleri ve kaldırmaların "uygun seçenekler" olduğunu söyledi ve dolgulu veya push-up sütyenlerin cerrahi olmayan güvenli alternatifler olarak kullanılabileceğini ekledi. 

Aile hekimliği uzmanı Dr. Sasha Haddad yöntemin geleneksel olarak "vücutta bir hormonal denge durumuna ulaşmak" anlamına geldiğini belirterek "hormonları dengelemek" için arı poleninin kullanılabileceğini belirtti.Haddad,  arı poleninin "hormon üretimini ve regülasyonunu dolaylı olarak destekleyebilecek bazı besinleri" içermesine rağmen, hormon dengesizliğine özel katkılarının "bilimsel olarak iyi çalışılmadığını" da ekledi.

OLASI DEĞİL

Ek olarak Haddad, dengeleyici hormonların çoğu durumda meme boyutunu artırmasının "olası olmadığını" söyledi. 

Haddad, "Ergenlik veya hamilelik sırasındaki gibi belirli hormonal değişiklikler meme boyutunu etkileyebilir, ancak arı poleninin meme dokusu büyümesi veya boyutu üzerinde doğrudan bir etkisi olduğuna dair bir gösterge yoktur" dedi. 

Ancak uzmanlar, dengeli bir diyete güzel bir ek olarak hizmet edebileceğinin altını çizmeyi de ihmal etmedi. 

Bununla birlikte, diyetlerine arı poleni eklemeyi düşünen herkes önce sağlık uzmanınıza danışmalıdır diye de uyarıyor uzmanlar.