Kamuya yönelik vergi borçlarını yeniden yapılandıranların, uygulamadan yararlanabilmesi için ilk ve 2. taksit tutarlarını bugün ödemesi gerekiyor. Gelir Vergisi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin 2023 yılına ait 2. taksit ödeme süresi bugün sona eriyor.

Ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi "www.gib.gov.tr"den, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması üzerinden elektronik ortamda yapılabilir. Ayrıca, yapılandırılan borçlar, anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartları, banka hesaplarından, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlardan, anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet ve telefon bankacılığı, mobil bankacılık gibi alternatif ödeme kanallarından, vergi dairesi veznelerinden veya PTT şubelerinden ödenebilir.

EK MTV ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Öte yandan, 2023 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) ek ödemeleri için araç sahipleri hazırlık yapıyor. Araç muayenesi yapılmayan taşıtlar için ek MTV tahakkuk ettirilecek. Ek MTV'nin taksiti, kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın yani Ağustos sonuna kadar ödenirken, 2. taksiti ise Kasım sonuna kadar ödenecek.

ARAÇ MUAYENESİ YAPILMAYACAK

Dolar kaç TL oldu? Dolar kaç TL oldu?

2023'ün ikinci yarısında ilk defa tescil edilen sıfır kilometre araçlar için ise ek MTV, 6 aylık dönem için yarım hesaplanacak ve peşin ödenecektir. Yani, Eylül 2023'te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş otomobiller için yıllık MTV'nin yarısı kadar ek MTV alınacak.

Ek MTV ödenmemiş araçlara muayene yapılmayacak.