Tüm zamanların rekoru kırıldı Tüm zamanların rekoru kırıldı

Akaryakıt fiyatları, artan vergiler, yükselen petrol fiyatları ve döviz kuru etkisiyle hızlı bir şekilde yükseliş kaydetti. Ardı ardına gelen zamların sonucunda, benzin ve motorin fiyatları 36 lira seviyesini geçti. OPEC+ ülkelerinin üretim kısıtlaması kararı, petrol fiyatlarını son dört ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Bu durum, yakın gelecekte akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar olarak yansıyabilir.

BRENT PETROL 86 DOLARI AŞTI

OPEC+ kesintileri, petrol fiyatlarını yükseltirken, önde gelen üreticiler Suudi Arabistan ve Rusya'nın arzı daha da kısma taahhüdü, petrol fiyatlarını Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelere taşıdı. Asya seansında Brent ham petrol vadeli işlemleri, varil başına 86,49 dolarla 25 sentlik bir artış kaydetti. ABD Batı Teksas (WTI) tipi ham petrol ise %0,3 artarak varil başına 83,05 dolar oldu. Her iki kontrat da, Aralık 2021'den Ocak 2022'ye kadar olan en uzun kazanç serisini yakalayarak geçen hafta altı haftalık artışını sürdürdü.

ARABİSTAN'DAN GÜNLÜK 1 MİLYON VARİLLİK KESİNTİ

Son dönemde petrol fiyatlarını destekleyen faktörler arasında ABD'nin faiz artırımı baskısını hafifleteceği beklentisi, OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisi ve Çin'deki zayıf ikinci çeyrek ekonomik verilerinin ardından talebi canlandırmak amacıyla atılacak teşvik önlemleri bulunuyor. Suudi Arabistan, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olarak, günlük 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisini Eylül sonuna kadar uzatma kararı aldı. Bu kesintinin süresinin uzatılması veya derinleştirilmesi ihtimaller arasında yer alıyor. Suudi Arabistan'ın Eylül ayı petrol üretimi yaklaşık olarak 9 milyon varil olacak.

AKARYAKITA YENİ ZAMLAR YOLDA

Akaryakıt fiyatları, döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki değişikliklere göre belirleniyor. Son dönemde dolar kurunun 27 lira seviyesinde seyretmesi ve Brent petrolünün 86 doları aşarak son dört ayın en yüksek seviyesine ulaşması, akaryakıt fiyatlarında yeni zamlara işaret ediyor. Eğer petrol ve döviz kurunda herhangi bir değişiklik olmazsa, önümüzdeki günlerde akaryakıta yeni zamların gelebileceği öngörülüyor.