Azerbaycan'ın Karabağ'da başarıyla tamamladığı "Antiterör Operasyonu" sonrası Ermenistan'da gergin günler yaşanıyor. 

Ermenistan, son zamanlarda yaşadığı Karabağ sorununun ardından siyasi ve iç istikrarsızlıkla mücadele ediyor. Ülkede muhalefet, Başbakan Nikol Paşinyan'ı eleştirerek sokak gösterileri düzenliyor ve istifasını talep ediyor. Paşinyan ise muhalefeti, darbe planları yapmakla suçluyor.

DARBE HAZIRLIĞINDAKİ KOMUTANLARA GÖZALTI

Ülkenin Ulusal Güvenlik Servisi, bir grup üst düzey askeri komutanın "Yurtsever Haçlılar" adlı silahlı grupla işbirliği yaparak bir darbe planladığını ve bu doğrultuda hazırlıklara giriştiğini açıkladı. İddiaların ardından sekiz komutan gözaltına alındı ve soruşturma başlatıldı.

AZERBAYCAN'DAN OPERASYON

Dünyaya kötü haber! Mum ve radyo alın Dünyaya kötü haber! Mum ve radyo alın

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'ın Ermenistan işgali altındaki bölgelerine yönelik bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdi. Yaklaşık 24 saat süren bu operasyon sonucunda Ermeni ayrılıkçılar silahlarını bıraktıklarını açıkladılar. Azerbaycan ordusu, işgalden kurtarılan bölgelere zafer bayrağı dikerek zaferlerini kutladı.

Karabağ'daki son gelişmelerin ardından Ermenistan'da halkın sokaklara dökülmesiyle birlikte siyasi çalkantılar yaşanmaya başladı. Başbakan Nikol Paşinyan'ın görevden ayrılma talepleriyle ortaya çıkan muhalefet gösterileri, ülkenin iç istikrarsızlıkla mücadele etmesine neden oldu.

PAŞİNYAN'A İSTİFA ÇAĞRISI

Erivan'da gerçekleşen gösterilerde, Paşinyan karşıtları sloganlar atmış ve polislerle çatışmalara girmişti. Bazı göstericiler gözaltına alınırken, muhalefet liderleri, Paşinyan'ın istifasını talep ederek eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. Ayrıca, Karabağ'a müdahale edilmesini isteyen Ermeni gruplar, Başbakan Paşinyan'ı vatan hainliğiyle suçlamışlardı.

PAŞİNYAN: BAZI ÖRGÜTLER DARBE PLANLIYOR

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, muhalefetin sokak eylemleri sonrasında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkedeki bazı örgütlerin iktidarı devirmek için darbe planları içerisinde olduğunu açıklamıştı.