Kıtanın deniz buzu, şubat ayında üst üste ikinci yıl rekor düşük seviyeye ulaşmıştı. Şimdi, Antarktika çevresinde hareket halinde olan çok fazla buz var ve aceleyle neler olup bittiğini daha iyi anlamaya çalışan bilim adamlarını endişelendiriyor.

Başka bir deyişle, bu, tüm gezegende hissedilebilecek, art arda gelen iklim etkilerinin başka bir rahatsız edici işareti.

Tazmanya Üniversitesi'nden bir deniz buzu bilimcisi olan Hobbs, The Guardian'a "Benzeri görülmemiş, etrafta çok dolaşan bir kelime, ancak bunun ne kadar şok edici olduğu gerçekten anlaşılmıyor," dedi ve ekledi: "Bu sistem anlayışımızın çok dışında."

Genellikle yılın bu zamanında, deniz buzu biraz tahmin edilebilir bir oranda Antarktika'ya geri döner. Ancak yeniden donmuş deniz buzunun boyutu bu ay tahminlerin çok gerisinde kalıyor. Uydu verilerine göre, 5,4 milyon mil kare buz yeniden dondu ve uzmanların olmasını beklediği yerin kabaca 0,9 milyon mil kare altına düştü.

Haber araştırmacılar arasında şaşkınlıkla karşılandı.

Elinizi bile sürmeyin! Elinizi bile sürmeyin!

Colorado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nde kıdemli bir bilim insanı olan Walt Meier, The Guardian'a "Garip bir şeyler döndüğüne dair bir his var. Kayıtlarımızda gördüğümüz her şeyin çok altına düşüyor" dedi.

2016'dan bu yana Antarktika'nın deniz buzu miktarında güçlü düşüşler gördük ve uzmanlar hala insan faaliyetinin bu eğilime ne kadar katkıda bulunduğunu tartışıyor. Kıtanın karmaşıklığı ve onu çevreleyen okyanusun dinamikleri nedeniyle somut kanıt bulmanın zor olduğu görülüyor.

Şimdi, bu tablo dışı rakamların ışığında, bilim adamları çok farklı bir konuşma için çağrıda bulunuyorlar.

Colorado Boulder Üniversitesi'nden bir buzulbilimci olan Ted Scambos, CNN'e "Antarktika sistemi her zaman oldukça değişken olmuştur. Yine de bu varyasyon düzeyi o kadar aşırı ki, son iki yılda, özellikle de bu yıl, en az 45 yıl öncesine dayanan önceki tüm yıllara göre radikal bir şeyler değişti" dedi.

Scambos, "2016'dan beri düşük kaldı ve şimdi dip düştü. Gezegenin büyük bir bölümünde büyük bir şey aniden son 45 yılda gördüklerimizden farklı davranıyor" dedi.