80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi? 80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi?

Invertebrate Systematics dergisinde 14 Temmuz'da yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar 2008 ve 2017 yılları arasında çeşitli araştırma gezilerinde Güney Okyanusu'nu trollediler. Aslında Promachcrinus veya Antarktika tüy yıldızları olarak bilinen bir grup “şifreli” deniz hayvanını arıyorlardı.

Araştırmacılar, Antarktika tüy yıldızlarının su altında yaklaşık 65 fit ila yaklaşık 6.500 fit arasında herhangi bir yerde yaşayabilen ve yüzerken "dünya dışı bir görünüme" sahip "büyük" hayvanlar olduğunu söyledi. Her ikisi de omurgasız okyanus hayvanları olmasına rağmen, tüy yıldızları daha iyi bilinen deniz yıldızlarından farklıdır.

Araştırmaları sırasında araştırmacılar, ayırt edici bir vücut şekline sahip sekiz tüylü yıldız topladılar ve yeni bir tür keşfettiler: Promachcrinus fragarius veya Antarktika çilek tüyü yıldızı.

Çalışma, Antarktika çilek tüyü yıldızının merkezi "çilek benzeri" gövdesinden ayrılan 20 kolu olduğunu söyledi. Rengi "morumsu" ile "koyu kırmızımsı" arasında değişebiliyordu. 

Fotoğraflar, yeni türün iki tür uzantıya sahip olduğunu gösteriyor. Alt, daha kısa kolları neredeyse çizgili ve engebeli görünürken, üst, daha uzun kolları neredeyse tüylü ve yumuşak görünüyor.

yeni türrrr

Araştırmacılar yeni türe, "(vücut) şeklinin çileğe benzerliği" nedeniyle Latince "çilek" kelimesinden sonra isim verdiler.

Araştırmacılar, Antarktika çilek tüyü yıldızının Güney Okyanusu boyunca yaklaşık 215 fit ila 3.840 fit arasında değişen derinliklerde bulunduğunu söyledi.

Çalışma, yeni türün vücut şekli ve DNA analizine göre tanımlandığını söyledi.

Araştırma ekibi Emily McLaughlin, Nerida Wilson ve Greg Rouse'u içeriyordu. Araştırmacılar ayrıca, üç yeni tür daha dahil olmak üzere birkaç başka Anatartik tüy yıldızı türünü belgelediler.