ABD'de, barış yanlısı Yahudi gruplar, İsrail'in Gazze operasyonunu sona erdirmesi için New York'un ünlü Grand Central tren garını işgal ederek "acil ateşkes" talebinde bulundu.

"Barış için Yahudi Sesi" (JVP) adlı organizasyon, sosyal medya platformları aracılığıyla toplanan gruplarla birlikte, New York'un en büyük tren istasyonu olan Grand Central'ın ana yolcu salonunu işgal etti.

amerikali-yahudiler-gazze-icin-ateskes-cagrisi-yapti-1

"FİLİSTİN ÖZGÜR OLMALI"

Eyleme katılan yüzlerce Amerikalı Yahudi, siyah tişörtler giyerek ilahi söylerken, "Filistin özgür olmalı", "Ateşkes şimdi", "Hemen ateşkes için Grand Central'i ele geçir" gibi dövizler taşıdı.

Yahudi topluluklarına ait olan JVP ve IfNotNow adlı sivil toplum örgütleri, sosyal medya platformlarında, protesto sırasında, "Halihazırda 7 bin Filistinli öldü ve bir milyondan fazla kişi yerinden edildi. İsrailli liderler açıkça soykırım söylemi kullanmaya devam ediyor" gibi açıklamalarda bulundular.

amerikali-yahudiler-gazze-icin-ateskes-cagrisi-yapti-2

"ACİL ATEŞKES"

BirGün'de yer alan habere göre; Yahudi grup üyeleri, Gazze'de "acil ateşkes" çağrısıyla düzenledikleri protesto eyleminde "Adımıza soykırım yapılmasına izin vermiyoruz" ve "Hemen ateşkes" gibi sloganlar attılar.

Hamas, 10 esiri Kızılhaç'a teslim etti Hamas, 10 esiri Kızılhaç'a teslim etti

IfNotNow grubunun bir paylaşımında ise, "İsrail hükümeti Gazze halkını karanlıkta açlık ve bombalamalarla öldürürken ve işgal ederken, önümüzdeki günlerde ve haftalarda gerçekleştireceğimiz eylemler, yaşamlarımızı belirleyecek" ifadelerine yer verildi.