Dün (26 Ekim), gram altın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.808 liraya ulaştıktan sonra, bugün 1.800 lira seviyesinden güne başladı. Ancak gün içerisinde, gram altın rekorunu bir kez daha geliştirerek 1.826 liraya kadar yükseldi.

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.826 lira seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dün, altının ons fiyatındaki artışın etkisiyle değer kazanan gram altının fiyatı, günü yüzde 0,41 artışla 1.797 lira seviyesinden tamamladı.

Şu an itibarıyla, altının gram fiyatı 1.801 lira civarında işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.987 lira ve Cumhuriyet altını ise 12.023 lira seviyesinden satılıyor.

ONS FİYATI 

Konut fiyatlarını düşürecek yeni hamle Konut fiyatlarını düşürecek yeni hamle

Altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 0,2 oranında artarak 1.988 dolar seviyesinde bulunuyor. ABD'de ekonomik verilerin beklentileri aşmaya devam etmesi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonla mücadele çerçevesinde politika sıkılaştırma ihtimalini güçlendirirken, İsrail-Filistin çatışmalarının daha geniş bir bölgeye yayılma riski, altının ons fiyatını destekliyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Uzmanlar, bugün ABD'de kişisel gelirler ve harcamalar ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına dair gelişmelerin izleneceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2.000 ve 2.020 dolar seviyelerinin direnç, 1.960 ve 1.940 dolar seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu belirttiler.