Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildi.  Gelişmeyi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sosyal medya hesabından duyurdu. 

Festivalin iptal haberini "Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum." sözleriyle duyuran Başkan Böcek ayrıca, "Şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum." şeklinde ifadeler kullandı.

"FESTİVAL YÖNETMENİ VE EKİBİ KRİZİ YÖNETEMEDİ, GÖREVDEN ALINDILAR"

Festivalin iptal edilmesiyle ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi. Ancak, festivalin uzun yıllardır devam eden bir etkinlik olduğunu ve bu kararın dış etkenler nedeniyle alındığını belirten Başkan Böcek, başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiğini ve kriz yönetiminin yapılamadığının tespit edildiğini ve bu kişilerin görevlerine son verildiğini söyledi. 

"ALTIN PORTAKAL SİYASET ÜSTÜ"

Altın Portakal Film Festivali'nin "siyaset üstü" olduğunun altını çizen Böcek, festivali hiç kimsenin siyasi emeklerine malzeme ettirmeyeceğini vurguladı. 

Böcek, videolu mesajına düştüğü notta şu ifadelere yer verdi:

"Değerli sinemaseverler, kıymetli hemşehrilerim;

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak özüne döndürdüğümüz, yıllara meydan okumuş, Antalya’mızın ve ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum. Şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum.

Kamuoyuna saygılarımla."

Ricky Gervais, Armageddon’un çıkış tarihini açıkladı Ricky Gervais, Armageddon’un çıkış tarihini açıkladı

ALTIN PORTAKAL'DA SANSÜR KRİZİ

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Belgesel Film Yarışması kategorisindeki "Kanun Hükmü" filmiyle başlayan kriz devam ediyor. Filmin jüri tarafından seçkiden çıkartılmasının ardından jüri üyeleri görevlerinden feragat ederken, 27 yönetmen ve yapımcı da filmlerini festivalde göstermeme kararı almıştı.

Bu kriz, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle "Kanun Hükmü"nün festivalden çıkarılmasıyla başlamıştı. Ancak festival komitesi, yönetmen Nejla Demirci'nin bu gerekçeyi çürüten belgeler sunmasının ardından filmi yeniden yarışmaya dahil etme kararı almıştı.Ancak film, ikinci kez festivalden çıkarıldı. 

Festivaldeki bu gelişmeler, sinema dünyasında büyük yankı uyandırmış ve film endüstrisindeki özgürlük ve bağımsızlık tartışmalarını gündeme getirmişti. Film yapımcıları ve yönetmenler, eserlerinin sansürlenmesine karşı çıkarak festivalde yer almayacaklarını açıklamıştı. Bu olay, Türkiye'de sanatın özgürlüğü ve bağımsızlığı konusundaki hassasiyeti bir kez daha gündeme taşımıştı.