Gazeteci Fatih Altaylı bugün kaleme aldığı köşe yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler'in basamağındaki 17 farklı rengi, LGBTİ renkleri ile karıştırmasında danışmanların suçu olduğunu ileri sürdü. 

"LGBT RENKLERİNİN OLDUĞUNU GÖRÜYORSUNUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nun girişinde yer alan basamaklara tepki göstermişti. Erdoğan LGBT'yi temsil eden renkler ile boyandığını belirterek "Beni en çok rahatsız eden konulardan bir tanesi herhalde sizin de dikkatinizi çekmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na girerken basamaklarda ve diğer bazı alanlarda LGBT renklerinin olduğunu görüyorsunuz. Burayla ne yapılmak istendiği önem arz ediyor. Şu anda liderlerden bir tanesi LGBT'ci bir diğer lider LGBT'ye karşı, böyle bir durum var. Ne yapılmak isteniyor? Ben şahsen Genel Sekreterle fırsat bulup bunu konuşmak isterdim. Şu anda dünyada ne kadar LGBT'ci var? Bu basamaklarda onların ne kadar hakkı varsa, LGBT'ye karşı olanların da bu denli var. Çünkü bu bir insani mesele ve buradan rahatsız olanların olduğunu da bilmek lazım" ifadelerini kullanmıştı.

"BÖYLE BİR DANIŞMAN KADROSU MU OLUR?"

Fatih Altaylı bugün ele aldığı köşe yazısında bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

"Şu günlerde Batı medyasının eğlendiği konulardan biri de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilirlik Hedefleri”ni simgeleyen 17 rengi LGBTİ bayrağının renkleri zannederek eleştirmesi.

Birleşmiş Milletler bir süre önce, 2015 yılında “Sürdürülebilir Hedefler” adı altında bir hedef belirlenişi yaptı ve 2030’a kadar bu hedeflere ulaşmayı amaçlıyor.

Bunlar toplam 17 madde.

1.    Fakirliği sona erdirmek

2.    Sıfır açlık

3.    Sağlıklı yaşam koşulları

4.    Kaliteli eğitim

5.    Cinsiyet eşitliği

6.    Temiz suya ulaşım

Pakistan'da bir  silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı Pakistan'da bir silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı

7.    Karşılanabilir ve ucuz enerji

8.    Sanayi, inovasyon ve alt yapı

9.    Makul iş ve ekonomik büyüme

10.  Eşitsizliğin azaltılması

11.  Sürdürülebilir kentler ve toplumlar

12.  Sorumlu tüketim ve üretim

13.  İklim duyarlılığı

14.  Su altı yaşamın korunması

15.  Karalarda yaşamın korunması

16.  Barış, Adalet ve güçlü Kurumlar

17.  Hedefler için İşbirliği.

Bu 17 başlık 17 renk ya da renk tonu ile temsil ediliyor.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu renkleri LGBTİ renkleri ile karıştırıp eleştiriyor.

Oysa bu 17 hedef arasında Cumhurbaşkanı’na ters gelebilecek tek madde olsa olsa cinsiyet eşitliği olabilir çünkü buna inanmadığını, cinsiyetlerin fıtratının farklı olduğunu defalarca söyleyerek gösterdi.

Erdoğan’ın yaşadığı bu karışıklık, Batı basınını eğlendirdi.

Benim anlamadığım Cumhurbaşkanı bunu bilmeyebilir.

Ama yanında bunu bilmesi gereken uzmanlar, danışmanlar, yardımcılar var.

Erdoğan New York’a oldukça kalabalık bir heyetle gitti.

Bunu kiralanan lüks otomobil, siyah, siyah camlı SUV ve kapatılan restoran sayısından anlıyoruz.

Bunca kalabalık heyette, onlarca danışman arasında bir Allah’ın kulu da Cumhurbaşkanı’na o renklerin LGBTİ renkleri değil de, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni simgeleyen renkler olduğunu söylememiş mi, bilmiyor muymuş!

Böyle bir danışman kadrosu mu olur Allah aşkına!"