ABD merkezli The Intercept haber sitesi önemli bir iddiada bulundu.

Bu iddiaya gör Almanya merkezli olan ve 30'dan fazla ülkeye haber dağıtım hizmeti veren bir haber uygulaması olan Upday, çalışanlarına Gazze'de hayatını kaybeden Filistinlilere ilişkin haberleri kısıtlaması talimatı verdi.

Upday'in, editör ve muhabirlerine İsrail-Filistin İsrail yanlısı tutumla yazılması direktifi verdiği öne sürüldü.

ÇALIŞANLAR KONUŞTU

Konuya ilişkin Upday çalışanlarıyla röportaj yapan The Intercept, firmanın iç dokümanlara ulaştı.

Adının paylaşılmasını istemeyen bir çalışan, Upday uygulamasının telefonlara gönderdiği bildirimler için, "Haberde İsrail'i ön planda tutmadan, Filistinlilerin ölü ve yaralılarına dair hiçbir bildirim veremeyiz." ifadesini kullandı.

Sam etek giydi! İngiltere ayağa kalktı! Sam etek giydi! İngiltere ayağa kalktı!

Firmanın çalışanlarına ayrıca, Filistin yanlısı olarak yanlış yorumlanabilecek başlıklardan kaçınmaları, İsrailli politikacıların yorumlarına ağırlık vermeleri, Filistin silahlı grupların açıklamalarını başlıkta vermemeleri talimatı verildiği belirtildi.

Upday'in diğer bir çalışanı da The Intercept'e , Axel Springer'in yayın ilkeleri kapsamında, çalışanlara Yahudileri ve İsrail'in varoluşunu destekleme direktifi verdiğini ifaede edildi.

UYGULAMADAN İDDİAYI YALANLAYAN AÇIKLAMA

Alman Axel Springer'in sözcüsü Julia Sommerfeld, firmanın yan kuruluşu Upday hakkındaki tüm iddiaları reddederek, "Upday tarafından yayımlanan haberler Axel Springer ilkelerine uyar ve editöryal kararları eğitimli muhabirlerimiz verir" dedi.

Axel Springer, Upday uygulamasının yanı sıra, Almanya'da Bild, Die Welt gazeteleri, ABD'de 2021'de hisselerinin çoğunu satın aldığı Insider ve Politico haber sitelerini bünyesinde barındırıyor.