İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere her yerde kendi adaylarını çıkaracaklarını açıkladı.

Akşener, ittifak sistemini eleştirerek, Altılı Masa paydaşlarının bazı şehirlerde İYİ Parti aleyhine kampanyalar yürüttüğünü ve bu nedenle Çankırı ve Eskişehir'de milletvekilliği kaybedildiğini belirtti. Partisinde yerel seçimlere kendi adaylarıyla girilmesi gerektiğini ifade eden Akşener, bu konuyu Genel İdare Kurulu'na (GİK) getireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akşener'in "Yerel seçimlerde ayrı ayrı girelim" çağrısını eleştirmiş ve “El yükseltmek için yapıyor” diyerek, yerel seçimlerde de ittifak olunacağını vurgulamıştı.

ERDOĞAN'IN ELEŞTİRİSİNE YANIT

Fatih Altaylı'nın YouTube kanalına konuk olan Akşener Erdoğan'ın bu eleştirisine yanıt verdi. Akşener bu tür ittifak siyasetine karşı olduğunu ve insanları kutuplaştırdığını belirterek, “İYİ Parti ‘el yükseltmek için bunları yapıyormuş’ dediler. Yarından itibaren ne annem kalacak ne babam kalacak, buna hazırım. Canı isteyen istediğini yapabilir. Ben bu ittifak siyasetine şiddetle karşıyım. Bunlar insanları kutuplaştırıyor. Bütün seçim boyunca biz fakirin derdini, emekliyi, sığınmacıyı konuşamadık” ifadelerini kullandı.

"BELKİ DE BİZİMKİ SEÇİLECEK"

Gazeteci Fatih Altaylı’nın "İstanbul’un kaybedilmesini göze alıyor musunuz?" sorusunu ise Akşener, “Hepsini alıyoruz. Belki de bizimki seçilecek” diyerek yanıtladı. İzmir örneği üzerinden devam eden Akşener, “'İzmir’de CHP ceketini assa kazanır' diye bir algı var. İzmir’de Ümit Özlale çalışıyor. ‘Ben adayım’ dedi bize. Bugün buradan ilan ediyorum” dedi. 

"İSTANBUL'DA 5 DE 10 DA ALSAK ADAY ÇIKARACAĞIZ"

Altaylı’nın “’İstanbul’da 5 de alsak 10 da alsak aday çıkaracağız, Ankara’da 5 de alsak 10 da alsak aday çıkaracağız’ diyorsunuz” ifadelerini onaylayan Akşener, “Evet, ben bunu GİK’e getireceğim. Arkadaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler bu. Benim de kanaatim budur. GİK’ten geçtiği anda nihai karardır” diye konuştu.

"BİZ BU PARTİYİ CHP’NİN ADAYLARINI SEÇTİRMEK İÇİN KURMADIK"

Akşener, yerel seçimlerde yaşanacak olası bir başarısızlık için ise "Bedelini ödeyeceğim, tüm sorumluluk bana ait. Bana ‘Tayyip Erdoğan’a yanladı’ diyenler dahil herkes istediğini söyleyebilir. Umurumda değil. Biz bu partiyi CHP’nin adaylarını seçtirmek için kurmadık. Bitti” dedi.

"ONLARIN İLİŞKİSİ HAKİKATEN ENTERESAN"

Akşener, MHP'nin İYİ Parti'ye yönelik komşuluk çağrısına nazikçe "hayır" dediklerinin altını çizen Akşener sözlerine şöyle devam etti: 

İYİ Parti, CHP'ye "Hayır" dedi! İYİ Parti, CHP'ye "Hayır" dedi!

“Sayın Bahçeli’nin komşuluk çağrısı üzerine 'hayır' diyerek ama nazik, kibar bir cevap verdik. Ama başta Semih Yalçın olmak üzere herkes sövdü, küfür etti. Ben herkesi ayrı ayrı girelim diye davet ettim. Önce Sayın Bahçeli kaale alınmayacağını söyledi, saygım sonsuz beraber girebilirler. Bugün de Sayın Erdoğan’da ‘biz beraber iyiyiz beraber gireceğiz’ demiş. Onların ilişkisi hakikaten enteresan, bir tarafıyla rasyonalitesi var. Bir tarafıyla da et tırnak olmuşlar”