Muğla-Milas'taki Akbelen Oarmanı'nda Limak Holding ve IC Holding'in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali'nin kömür sahasını genişletmek için yapılan ağaç kesimi protestoları 12 gündür devam ediyor. 

Akbelen’de 12 gündür çevrecilerin ve İkizköylülerin protestoları devam ediyor. Polisin ve jandarmanın müdahalesine rağmen kolluk güçlerine mukavemet gösteren eylemcilerin suç dosyaları dikkat çekti.

41 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

24 Temmuz'dan bu yana, özellikle aşırı sol terör örgütleriyle bağlantılı olduğu değerlendirilen ve bölgeye gelen vatandaşları provoke ettikleri gözlenen toplam 41 kişi Akbelen'de gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların çoğunun Milas dışından özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden geldikleri dikkat çekiyor. Bu kişilerin arasında provokasyonlara aktif şekilde katılmaları ve kolluk güçlerine karşı koymaları nedeniyle gözaltına alınan ve aralarında Yeşil Sol Parti (HDP) üyesi olduğu anlaşılanlar da bulunuyor.

Gözaltına alınan tüm şahıslar adli makamlara ifade verdikten sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

WhatsApp Image 2023-08-05 at 13.48.44 (1)

70 AYRI SUÇTAN KAYDI VAR 

Gözaltına alınan kişilerin suç dosyaları oldukça dikkat çekiyor. Bazılarının silahlı terör örgütü DHKP/C ve MLKP üyesi olmanın yanı sıra terör örgütü propagandası yapma, yasadışı toplantı, gösteri ve yürüyüşlere katılma, çocuk istismarı, uyuşturucu, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik gibi toplam 70 ayrı suç kaydı olduğu öğrenildi.

Feci kaza! Öğretmen servisi ile otomobil çarpıştı! Feci kaza! Öğretmen servisi ile otomobil çarpıştı!

Güvenlik güçleri, bu ve benzeri kişilerin farklı illerden sözde çevreci eylemlere katılmak için Akbelen'e geldiklerini ve durumu fırsata çevirerek provokasyon yaratmak suretiyle kolluk kuvvetlerine karşı gelmek için diğer vatandaşları teşvik ettiklerini düşünüyor. Böylece adli sicillerinin bozulmasını sağlayarak yavaş yavaş terör örgütlerinin içine çekmeye çalıştıkları endişesiyle vatandaşları uyarıyorlar. Güvenlik güçleri, vatandaşları "Bu tür kişilerin oyunlarına gelinmemesi, yasalar karşısında suçlu duruma düşülmemesi" konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.