Pandemi döneminde, Airbnb, "küresel bir parti yasağı" getirerek bu önemli kararı desteklemek amacıyla, kiralık evlerde parti etkinliklerini önlemek için "yapay zeka" teknolojisini kullanacak.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; bu yeni politika için yapay zeka kullanmaya başlayan Airbnb, kullanıcıların hesap bilgileri, konaklama süreleri, ve rezervasyon geçmişlerini inceleyerek şüpheli durumları tespit edecek. Özellikle tek gecelik kiralama işlemleri daha yakından gözden geçirilecek.

EV PARTİLERİ SONA ERMEDİ

Alaaddin Türk çıktı Alaaddin Türk çıktı

Airbnb, daha önce de kötü yorumlar alan kullanıcılara kısıtlamalar getirmişti, örneğin 25 yaş altı kullanıcıların ev kiralamasına sınırlama getirilmişti. Airbnb, aldığı bu önlemlerin sonuçlarını açıklarken, 2020-2022 arasında yapılan parti ihbarlarının yüzde 55 oranında azaldığını bildirdi. Ancak şirket, ev partileriyle mücadelesini daha tam anlamıyla sona erdirmedi.

PARTİ YAPMAK İSTEYENLER BAŞKA OTELLERE YÖNLENDİRİLECEK 

Airbnb Güvenlik ve Güven Birimi'nin başkanı Naba Banerjee, yapay zeka tarafından yapılan değerlendirmenin sonucuna göre, parti amaçlı ev kiralamayı engelleyebileceğini ya da ilgili kullanıcıları iş ortaklığı olan otel şirketlerine yönlendirebileceğini açıkladı. Banerjee, bu adımların ev sahiplerinin güvenini sarsmamak için atıldığını belirtti.

Harvard Business School öğretim üyelerinden Edward McFowland III, yapay zekanın hem müşteri hem de şirket için faydalı olduğunu söyledi ancak çok iyi tasarlanmış bir yapay zeka modelinin bile yanılma payı olduğunu ve bazen yanlış sonuçlar verebileceğini ifade etti. Örnek vererek, yılbaşında ev kiralamak isteyen bir kişinin, parti yapmak gibi kötü bir niyeti olmasa dahi yanlışlıkla engellenebileceğini sözlerine ekledi.