2019 yılında cezaevinden tahliye olduktan sonra iki oğlunu, kardeşini, bacanağının oğlunu öldüren ve bacanağını da ağır yaralayan Şinasi Gürkan, hakim karşısına çıktı. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Şinasi Gürkan bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya katılırken avukatı salonda hazır bulundu.

OLAY MÜTALAADA ANLATILDI

Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasında Şinasi Gürkan’ın, 2004 yılında iki kardeşinin öldürülmesi olayında mahkum edildiğine yer verildi. Gürkan’ın işlemediği suçtan dolayı aile bireylerinin kendisi hakkında yalan beyanlarda bulunmuş olmaları nedeniyle mahkumiyetine karar verilmiş olduğuna inandığının da altı çizildi. Şinasi Gürkan’ın cezaevine girdikten sonra eşi Nadime'nin çocukları ile birlikte Ömer Güneşsun isimli kişiyle aynı evde yaşadığını öğrendiği, bu durumun aile bireylerinin ve bacanağı olan mağdur Alihan Tiz'in izin verip aracılık yaptıklarını ve teşvik ettiklerini düşündüğü bu sebeple Gürkan’ın aile ve akrabalarına husumet beslediği belirtildi. Şinasi Gürkan’ın tahliyesine kısa bir süre kala eşi Nadime'nin birlikte yaşadığı Ömer tarafından öldürüldüğü de anlatıldı.

Şinasi Gürkan’ın tahliye olduktan sonra 2 oğluyla yaşadığı, oğulları ile anlaşamayan sanığın oğullarını, kardeşi Mühendis Gürkan ile bacanağı olan Erdal Tizin etkilediğini düşündüğü kaydedildi. Şinasi Gürkan’ın işlemediğini düşündüğü bir suçtan dolayı ceza çekmiş olmasını, oğullarının kendisine karşı olan olumsuz tutum ve davranışlarını, annelerinin başka bir kişiyle birlikte yaşamasına oğullarının göz yummalarını içine sindirememiş olması nedeniyle sanığın, oğullarını, kardeşi Mühendis Gürkan ve bacanağı Erdal Tiz'i öldürmeye karar verdiği anlatıldı. 

Ekran görüntüsü 2023-11-03 152137
"YAPTIĞIMI KABUL EDİYORUM"

Mütalaaya karşı söz hakkı verilen Şinasi Gürkan, "Benim yaşadıklarım benim, gördüğüm ihanetler beni bu noktaya getirmiştir. Daha önce yapmadığım bir suçtan bana 16 yıl ceza verildi. 16 yıl sonra cezaevinden çıktıktan sonra 15 ay dışarıda kaldım. Birçok ihanet gördüm. Tekrar cezaevine girdim. Ben ilk günden beri yaptığımı kabul ediyorum. Ben hak adalet hukuk neyse, hepsine razıyım. Ben cezaevinden çıktığımda ailem dağılmıştı. Ben çocuklarıma cezaevinden çıktıktan sonra sahip çıkmaya çalıştım ama bir sürü hırsızlıktan gasptan dosyaları vardı. Ben evlatlarım cezaevinde yatmasınlar diye büyük mücadeleler verdim. Mahkemenin takdirine bırakıyorum. Cezamın inmesi için değil durumu bilmeniz için anlatıyorum" dedi. 

resized_adb2d-8c5c17bc3f

4 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS

Erdoğan: "BM Güvenlik Konseyi'nden bir umudumuz kalmadı" Erdoğan: "BM Güvenlik Konseyi'nden bir umudumuz kalmadı"

Mahkeme heyeti Şinasi Gürkan’ın oğullarına karşı eylemlerine yönelik 'Altsoya karşı tasarlayarak kasten öldürme' suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapsine, 'Kardeşe karşı tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verdi. Ayrıca Erdal Tiz’i öldürmesi eyleminden de 'Tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Şinasi Gürkan’ın Alihan Tiz’e karşı 'Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs etme' suçundan 16 yıl hapsine hükmedildi. Gürkan’a 'Ruhsatsız tabanca taşımak' suçundan da 1 yıl hapis cezası verildi. Kararın açıklanmasının ardından Şinasi Gürkan mahkemeye 'Yazıklar olsun' şeklinde tepki gösterdi. 

SERİ CİNAYETLER

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre 6 Mart 2019 tarihinde cinayetler Başakşehir, Esenyurt ve Avcılar'da meydana geldi. Şinasi Gürkan oğulları Gökmen Gürkan (16) ve Göksel Gürkan (22) ile kardeşi Mühendis Gürkan (44 )ve bacanağının oğlu Erdal Tiz'i (33) öldürdü, Alihan Tiz'i (55) ise ağır yaraladı. Savcılık hazırladığı iddianamede, Şinasi Gürkan'ın "Tasarlayarak öldürme" suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile "Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" ve "Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma" suçlarından 16 yıldan 23 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istemişti.