Ev sahipleri ve kiracılar için ödeme zorluğu yaratan ev kira ücretlerine ek olarak, aidat zamları da ciddi bir sorun haline gelmeye başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet ve İçişleri bakanlıkları işbirliğiyle aidatlara düzenleme yapılması planlanıyor. Bu kapsamda, aidatlara enflasyon oranının üzerinde artış yapılmaması amaçlanıyor. Üç bakanlığın ortak çalışması sonucunda hazırlanan yasa tasarısının, Meclis'in 1 Ekim'deki açılışında gündeme getirilmesi öngörülüyor.

TRT Haber tarafından paylaşılan habere göre, aidatlar için sınırlamalar getirilmesi planlanıyor ve site yönetimleri yakından denetlenecek.

Kuyusu olanlar dikkat! Ceza yolda Kuyusu olanlar dikkat! Ceza yolda

Şu anki durumda, aidat artışı için oy çokluğu yeterli oluyor. Ancak, apartmanlarda tadilat ve tamirat işlemleri için 4'te 3 oy çokluğu gerekiyor. Yeni düzenleme ile aidat artışları için nitelikli çoğunluk gerekliliği gündeme gelebilir.

Ayrıca, site yönetimlerine yönelik bir düzenleme de planlanıyor. Buna göre, sertifika sahibi kişiler site yönetimine talip olabilecekler. Bu adım, site yönetimlerinin daha profesyonel ve etkili olmasını amaçlıyor.