Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Prof. Adem Sözüer'in hafta başı yayınlanan yazısına atıfta bulunarak ,cezaevine giren ve denetimli serbestlik talebi reddedilen gazeteci Barış Pehlivan'ın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

HAKAN "MESLEKTAŞIMIZ CEZAEVİNDEN ÇIKMALI"

Hakan, bugünkü yazısında, "Gazeteci Barış Pehlivan, bir hafta önce cezaevine girdi. Denetimli serbestlik tedbiri herkese uygulanırken Barış Pehlivan’a uygulanmadı.  Hukuki görüşlerine her zaman büyük kıymet verdiğim Prof. Adem Sözüer Hoca, konuyla ilgili bilimsel bir mütalaa hazırlamış. Adem Hoca, mütalaasında konuyu enine boyuna inceliyor, maddeleri tek tek analiz ediyor ve 'tahliye edilmeli' sonucuna varıyor. Umalım da mahkeme bu mütalaayı dikkate alsın ve meslektaşımız Barış Pehlivan bir an önce cezaevinden çıksın" yorumunu yaptı.

ADEM SÖZÜER "HAK İHLALİ"DEMİŞTİ

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, Barış Pehlivan’ın cezaevine girmesi üzerine hukuki bir mütalaa yazdı.Sözüer, mütalaasında, Pehlivan’ın yeni çıkan infaz yasasından yararlanmasının önünde bir engel bulunmadığına dikkat çekmişti.

640x360-9

"ÇELİŞEN DURUMLARDA SONRAKİ DÜZENLEME ESAS ALINIR"
Sözüer, yazdığı mütalaada, birbiriyle çelişen hukuki durumlarda, sonraki düzenlemenin uygulanması gerektiğine de dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Kaldı ki; önceki denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazına ilişkin kararla bağlantılı olarak bir karar verilmesi gerekse bile bu durumda da aynı konuda sonraki düzenlemenin önceki düzenlemeyle çelişmesi halinde sonraki düzenlemenin esas alınmasında isabet görülmektedir. Zira kanun koyucunun güncel ve mevcut iradesini sonraki düzenleme ortaya koymaktadır."

"HAK İHLALİ"
Prof. Dr. Adem Sözüer, yazarımız Pehlivan’ın yeni infaz yasasından yararlandırılmadan cezaevinde tutulmasının hak ihlali olduğunu vurgulayarak, şunlar kaydetti:

"Cezaların infazı için de geçerli olan kanunilik ilkesi gereğince kişinin cezaevinde kalış süresinin uzatılmasının ancak açık bir kanuni düzenlemeyle mümkün olabileceği 5275 sayılı Kanunun geçici 10. maddesinde ise Barış Pehlivan ve aynı durumda bulunanlar yönünden böyle bir düzenleme bulunmadığı, bu nedenle geçici 10. maddenin bu kişiler hakkında da uygulanarak denetimli serbestlik tedbirinden yararlandırılmamasının kişi özgürlüğü hakkının ihlaline yol açacağı…"

"ENGEL YOK"
Adem Sözüer, Barış Pehlivan’ın tahliye edilerek denetimli serbestlik hakkından faydalanmasının önünde hiçbir engel olmadığını söyledi:"Hükümlü hakkında, Geçici Madde 10 hükmünün uygulanarak denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilmesinin önünde bir hukukî engel bulunmadığı sonuçlarına varmış bulunmaktayım."

Ogün Samast adliyeden eşiyle ayrıldı Ogün Samast adliyeden eşiyle ayrıldı