Geçtiğimiz günlerde darbenin ikinci yıl dönümü kapsamında ülke genelinde çeşitli kutlamalar yapılırken darbe lideri  Mamadi Doumbouya, eski cumhurbaşkanı Conde'nin hala İstanbul'da "sürgünde" olduğu yönünde mesajlar iletti.

The Africa Report'un haberine göre devrik lider Conde, Mayıs 2022'den bu yana Albayrak grubunun kendine tahsis ettiği boğaz kıyısındaki villada yaşıyor. Geçtiğimiz sene Eylül ayı başında birinci yılı dolan askeri yönetimin ardından cuntacılar Conte'nin ülkeye geri dönmesi için Türkiye'ye baskı yaptığı yazılmıştı.

İADE İÇİN 72 SAAT SÜRE

Fransa merkezli haber sitesi Jeune Afrique'in aktardığına göre  darbe lideri ve Gine'nin geçici süreç cumhurbaşkanı Mamady Doumbouy, Condé’nin ülkeye dönmesi için Türkiye'ye 72 saat süre vermişti. Bununla birlikte iddialara göre Doumbouya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sözlü bir nota göndererek Condé’nin Gine’ye dönmesini istedi ve aksi takdirde liman işletmesinin durdurulacağı mesajının verildiğini belirtti.

2024 Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sona erdi 2024 Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sona erdi

Gine'nin Türkiye'ye verdiği sürenin dolmasının ardından Conde Gine'ye iade edilmedi. Bunun üzerine Gine askerlerinin limana gittiği Alport Conakry Genel Müdürü Mustafa Levent Adalı ve çalışanlarının ofisi terk etmesini istediği ifade edilmişti.

Haberde ayrıca, Conakry’deki müzakerelerin Türkiye Büyükelçisi Volkan Türk Vural liderliğinde devam ettiği, Vural’ın 9 Eylül’de Gine Dışişleri Bakanı ile Condé’nin dönüşüyle ilgili konuştuğu bildirilmişti.

4fd4eeca-9c67-494b-b2aa-2cc06696baeb-768x576-1

ÇAVUŞOĞLU DEVRE

İddialara göre tüm bunlar olurken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 14 Eylül sabahı Gine Dışişleri Bakanı ile çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirmişti. Bakanlıktan görüşmeyle ilgili bir açıklama yayınlanmazken BBC'nin haberine göre kısa süreli krizin ardından Alport görevlileri tekrar çalışmaya başladı ve limanda her şey normale döndü.

Darbeden önce Albayrak grubu, Conde'nin yönetimde olduğu 2018 yılında  limanın "yap, işlet, devret" modeliyle işletilmesi için 25 yıllık bir kontrat imzalamıştı.