Afganistan’da 20 sene sonra Taliban, 15 Ağustos 2021’de tekrardan yönetime el koydu. Bu süreçten önce ve sonra yüzlerce insan zor zamanlar geçirdi. İnsanlar, daha iyi yaşam şartlarına sahip olmak için başka ülkeler göç etmek durumunda kaldı.

Gazete Duvar’dan Emrullah Bayrak’ın haberine göre; 7 yıl evvel umut dolu bir arayışa çıkarak Afganistan'dan kaçıp Türkiye’ye gelen Ahmadizamani ailesi, Ege Denizi’nin sularında kaybolan 19 yaşındaki evlatlarını aramaya koyuldu.

Baba Jalalodin Ahmadizamani, Afganistan Demokratik Cumhuriyeti'nde Devlet Başkanı Muhammed Necibullah Ahmedzai zamanında general rütbesindeydi.

k-1

Taliban, Ahmadizamani'yi esir alarak cezaevine konuldu. Eşinin para karşılığında Taliban’ın elinden kurtardığı Ahmadizamani, ailesiyle beraber Türkiye’ye gelerek buraya yerleşti. Eşi ve üç çocuğuyla beraber 7 seneden beri Erzurum’da yaşıyorlar.

AVRUPA HAYALİ AİLEYİ PARÇALADI

Cemal Enginyurt: CHP'nin Ordu adayı olurdum Cemal Enginyurt: CHP'nin Ordu adayı olurdum

Ailenin en büyük oğlu olan Mirveys'in Avrupa hayali, yaşanan felaketlerin ilki oldu. Anneannesi Meryem Zamani, dedesi Gulam Sahi ve teyzesi Ferişi Zamani ile beraber Mirveys, geçtiğimiz sene Ramazan ayı içerisinde Avrupa'nın yolunu tutmak için İzmir’den botla yola çıktı.

Kaçak yolla Yunanistan’a geçmek isterken 30 kaçak göçmenin bulunduğu bot alabora oldu. Dede Gulam Sahi ile teyze Ferişi Zamani yaşamını yitirdi. Meydana gelen facia sonucunda anneanne Gulam Sahi komaya girdi. 19 yaşındaki Mirveys Ahmadizamani’den ise bir yıldan beri iz yok.

BOTTAKİLERİN HEPSİ BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

Oğlunu bota binmeden önce cep telefonundan görüntülü arayarak konuştuğunu belirten anne Homa Zamani; annesi, babası ve kız kardeşini de o esnada gördüğünü söyledi. Yunanistan’dan Avrupa ülkelerine gitme hayaliyle yola koyulduklarının altını çizen Homa Zamani, şu ifadeleri kullandı:

"Yunanistan’a yaklaşırken bot devrilmiş. Bottakilerin neredeyse hepsi boğularak hayatını kaybetmiş. Babam ve kız kardeşimin cesetleri, bir hafta sonra suda parçalanmış halde bulundu. Yunanistan’da bir yere defnetmişler. Mezarlarının yerini dahi bilmiyorum. Annem uzun süre komada kaldı, hafızası yerinde değil. O da şu an Yunanistan’da."

BİLİNMEZLİK ÇOK KÖTÜ

Oğlundan bir seneden beri haber alamadığına değinen anne Homa Zamani, "Öldü mü kurtuldu mu bilmiyoruz. Bir bilgi de alamıyorum. Oğlum hayatta olsa bana ulaşırdı. Öldü ve bir yere defnedildiyse mezarının yerini bilmek istiyorum. Bilinmezlik çok kötü bir şey. Öldüğünü bilsem ‘Allah verdi ve aldı’ derim. Ancak şimdi bunu diyemiyorum. Çok zor günlerden bugünlere geldik. Şimdi de oğlumun akıbetini bilmiyorum. Yetkililerin, çocuğumu bulmam için bana yardımcı olmasını istiyorum." İfadelerini kullandı.

Çocuğunun akıbetinin ne olduğunu ortaya çıkarmak için yılbaşında Yunanistan’a gitmeyi düşündüğünü aktaran Homa Zamani, “Annem için de oraya gitmem gerekiyor. Orada şimdi yalnız, hafızası yerinde değil. Oğlumu bir şekilde bulmam şart. Hiç olmazsa hastaneleri dolaşarak araştırmak istiyorum. Eşim hasta olduğu için evimizin geçimini ben sağlıyorum. Temizlik işlerinde çalışıyorum. Oğlumun bu durumu beni çok üzüyor" dedi.