Adalet Bakanı Tunç'tan TTB açıklaması Adalet Bakanı Tunç'tan TTB açıklaması

AFAD Risk Belirleme ve Önlem Dairesi Başkanı Gökhan Yılmaz, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen "Her Yönüyle Deprem Sempozyumu"nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğunu ve farklı bölgelerde büyük depremlerle karşılaşılabileceğini vurguladı.

Yılmaz, AFAD'ın depremlere karşı çalışmalarını sürdürdüğünü ve bütünleşik afet yönetimi sistemi kapsamında afet öncesi ve sonrasına yönelik planlar oluşturduklarını belirtti.

"MARMARA DEPREMİ 7 İLİ ETKİLEYECEK"

Yılmaz, İstanbul gibi büyük nüfusa sahip şehirlerde deprem hazırlıklarının büyük önem taşıdığını ifade ederek, İstanbul Afet Müdahale Planı'nın 2016 yılında devreye girdiğini ve her yıl güncellendiğini açıkladı. Ayrıca, farklı kurumlar arasında işbirliği yaparak afetle ilgili hazırlıkların tamamlanmasını sağladıklarını dile getirdi. Yılmaz, Marmara Denizi’nde olası bir depremin İstanbul başta olmak üzere çevresindeki 7 ili etkileyeceğini dile getirdi.

Özellikle Marmara Denizi bölgesinde olası bir depremin İstanbul başta olmak üzere çevresindeki diğer illeri etkileme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu nedenle İstanbul'un hazırlıklı olmasının büyük bir önem taşıdığını belirtti.