Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'da beklenen olası bir büyük depreme karşı riskli durumda olan 15 ilçeyi sıraladı. Bu ilçelerin zemin sıvılaşma risklerine göre belirlendiği vurgulandı.

ZEMİN SIVILAŞMASI TEHLİKESİ

Özellikle Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Maltepe, Tuzla, Üsküdar, Zeytinburnu ve Sultanbeyli ilçelerinin büyük bir depremden yoğun olarak etkilenebileceği belirtildi. Bu ilçelerin faya yakın olmaları, yapıların taşıyıcı sistemlerinin yetersizliği, zemin koşullarının sıvılaşmaya uygun olması gibi nedenlerle risk altında olduğu ifade edildi.

Ekran Resmi 2023-09-12 12.19.14

HEYELAN RİSKİ 

Ayrıca, Beylikdüzü ve Ataşehir ilçelerinin nüfus yoğunluğunun ve yüksek katlı yeni binaların fazla olduğu bölgeler olduğu ve bu ilçelerde özellikle heyelan riskinin bulunduğu belirtildi.

"DEPREMDEN YOĞUN ŞEKİLDE ETKİLENECEK"

Esenyurt ilçesinin yüksek yapılaşma, artan nüfus ve göçmen yoğunluğu nedeniyle risk altında olduğu vurgulandı. Silivri ve Tuzla ilçelerinin aktif fay hattına yakın olmaları, alüviyon kalınlığının fazla olması ve zemin koşullarının sıvılaşmaya uygun olması gibi sebeplerle depremden yoğun şekilde etkilenebileceği belirtildi.

ESKİ YAPILAR YER ALIYOR 

Bakırköy, Avcılar ve Zeytinburnu ilçelerinin tamamının etkilenebileceği ifade edilirken, özel, devlet ve şehir hastanelerinin, okulların bu ilçelerde yoğun olması ve yapı stokunun eski olması nedeniyle olası etkiyi artırabileceği belirtildi.

Ekran Resmi 2023-09-12 12.18.29

"NÜFUSUN AZ OLMASI OLUMLU ÖZELLİK"

Adalar ilçesinin ise fay hattına yakınlık ve eski yapı stoğu nedeniyle risk taşıdığı ancak nüfus yoğunluğunun azlığı, deniz ulaşımının açıklığı ve trafik sorunu olmamasının olumlu özellikler olduğu ifade edildi.

Özgür Özel yerel seçimdeki ilk adayını açıkladı Özgür Özel yerel seçimdeki ilk adayını açıkladı

MÜDAHALE SÜRECİNDE ZORLUK 

Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinin ise kalabalık ve yoğun nüfuslu olmaları ve kapanması muhtemel yollar nedeniyle müdahale sürecinde zorluk yaşanabileceği belirtilerek, bu ilçelerin de risk altında olduğu vurgulandı.

2018_03_istanbul_deprem_864

İBB'DE RİSKLİ İLÇELERİ SIRALAMIŞTI 

Bu açıklamaların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bir çalışmada da Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü ilçelerinin büyük bir depremde yüksek risk taşıdığı ifade edilmişti. Bu ilçelerde can kaybı ve bina hasarı beklendiği belirtilmişti.