Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Dönemi Açılış Töreni'ne katıldı. Burada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili açıklamaları hakkında konuştu. Tunç, "Bu açıklamaları kabul etmek mümkün değil" dedi.

İYİ Parti'de toplu istifa! İYİ Parti'de toplu istifa!

Ayrıca, Tanrıkulu'na CHP'nin bu konuda gereken tepkiyi vermesi gerektiğini belirten Tunç, şunları ekledi: "Bu soruşturma ile ilgili fezleke TBMM'nin gündemine geldi. Mehmetçiğimize ve ordumuza dil uzatmak bu şekilde suçlamalarda bulunmak hiç kimseye yakışmaz. Hele hele milletvekili sıfatı taşıyan birine yakışmaz."

Tunç, soruşturma sürecinin başladığını hatırlatarak, "Bundan sonraki süreç Meclis’in takdirindedir" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, katıldığı bir televizyon programındaki ifadeleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama" ve "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama" suçlarından soruşturma açılmıştı.

CHP'den yapılan açıklamada ise Tanrıkulu'nun TSK ile ilgili sözlerinin kabul edilemez olduğu ve konunun parti organlarında görüşüleceği belirtilmişti.