CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, Yargıtay'ın Can Atalay hakkındaki kararına ilişkin "Meclise karşı bir darbe girişimidir" şeklindeki sözlerine tepki gösteren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,

"Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları üzerinden yapılan değerlendirmelerde 'Meclise yönelik darbe yapıldığı' şeklinde açıklamalarda bulunmak son derece yanlış ve sorumsuzca bir harekettir" dedi.

Özgür Özel’den İYİ Parti ile işbirliği açıklaması Özgür Özel’den İYİ Parti ile işbirliği açıklaması

"SON DERECE YANLIŞ VE SORUMSUZCA BİR HAREKETTİR"

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 

"Gezi kalkışması sebebiyle Türk Ceza Kanununun 312. maddesi uyarınca, 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan verilen kesinleşmiş mahkumiyet hükmü sonrasında, bu hükümle ilgili olarak verilen Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları üzerinden yapılan değerlendirmelerde 'Meclise yönelik darbe yapıldığı' şeklinde açıklamalarda bulunmak son derece yanlış ve sorumsuzca bir harekettir. "  ifadelerinde bulundu.

"SOKAK HAREKETLERİ ÇAĞRISINDA BULUNMANIN KİMSEYE YARARI YOK" 

Bakan Yılmaz Tunç, Özgür Özel'in "Tüm halkımızı bu darbe girişimine karşı direnmeye davet ediyoruz" sözlerine ise şu şekilde cevap verdi: "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Mahkeme kararlarını bahane ederek sokak hareketleri çağrısında bulunmanın kimseye bir yararı yoktur. Hukuk devletinde sorunlar sokakta değil, yine hukuk içinde öngörülen mekanizmalarla çözülür."