Son günlerde sosyal medyadan Hatay ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle tepkilerin odağında yer alan Halil Konakçı'nın hayatı araştırılmaya başlandı.

HALİL KONAKÇI KİMDİR?

Halil Konakçı, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam olarak görev yapmaktadır. Sosyal medyadan paylaştığı videolarla beraber gündeme sık sık gelen Konakçı’nın sosyal medyadan verdiği vaazlar oldukça konuşuldu

Halil Konakçı 43 yaşındadır. İzmir doğumlu olan Konakçı, Ankara Melike Hatun Camii İmamı olarak görev yapıyor. Ayrıca Bursa Mihraplı Camisi'nde de vaaz vermiştir.

Gordon Ramsay kimdir? Gordon Ramsay kimdir?

konakçı

NE DEMİŞTİ?

Halil Konakçı ‘‘Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar’’ ifadelerini kullanmıştı.