Avrupa Birliği (AB), Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında, 25 Ağustos itibarıyla Avrupa'daki büyük dijital platformları, arama motorlarını ve alışveriş sitelerini daha sıkı denetleyecek ve katı kurallara tabi tutacak.

HANGİ DİJİTAL PLATFORMLARI İLGİLENDİRİYOR? 

Bu yeni kurallar Alibaba, Amazon, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, eski adıyla Twitter olan X, Wikipedia, YouTube, Zalando, Bing ve Google gibi büyük dijital platformları kapsayacak.

dijital-platformlar (3)

CİROLARININ YÜZDE 6'SINA KADAR CEZA

Yeni kurallar, dezenformasyonun sınırlandırılması, yasa dışı içeriğin hızla kaldırılması, reşit olmayanları daha fazla koruma ve dış denetim gibi ek yükümlülükleri içerecek. Bu kurallara uymayan dijital platformlar, küresel cirolarının yüzde 6'sına kadar para cezasına çarptırılabilir ve AB ülkelerindeki faaliyetleri sona erdirilebilir.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni yasayla ilgili olarak, Dijital Hizmetler Yasası'nın çocukları, toplumları ve demokrasileri korumayı amaçladığını belirterek,  Avrupa değerlerimizi dijital dünyaya taşıyoruz" dedi. 

AB Komisyonu Üyesi Thierry Breton ise, dijital platformların günlük yaşamda önemli bir rol oynadığını ve AB'nin kendi kurallarını belirlemesi gerektiğini vurguladı. Yeni kurallarla AB ülkelerinde yaşayan herkesin daha güvenli bir internet ortamına sahip olmasının amaçlandığını söyledi.

dijital-platformlar (1)

İşte Türkiye’de en çok kullanılan şifreler! Birinci sıra şaşırtmadı İşte Türkiye’de en çok kullanılan şifreler! Birinci sıra şaşırtmadı

YENİ KURALLAR 

Yeni kurallar, kullanıcıların profil oluşturmaya dayalı öneri sistemlerini kontrol etmelerine olanak tanırken, hassas verilere dayalı reklamları yasaklıyor. Büyük dijital şirketlerin hizmetlerinin kullanıcılar tarafından anlaşılabilir ve basit bir dille sunulmasını sağlıyor ve çocukların dijital ortamlarda daha iyi korunmasını hedefliyor. İçerikler daha detaylı bir şekilde denetlenecek ve dezenformasyonun azaltılması için önlemler alınacak.