Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Türkiye Gençlik Vakfı Teşkilat Buluşması'nda bölgesel sorunları ve İsrail-Filistin gerilimini ele aldı. Erdoğan, ABD'nin Gazze'deki insani krize müdahale etmemesini eleştirdi ve Türk SİHA'sının düşürülmesine ilişkin ABD'ye tepki gösterdi. 

Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası açıklama! Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası açıklama!

Üç gündür devam eden görüşmeler sonrası Gazze'deki insani krize dikkat çeken Erdoğan, "Gazze'de su yok, ekmek yok, gıda yok. Bunlar İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne aykırıdır" dedi.

"NE İŞİN VAR SENİN FİLİSTİN'DE?"

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail'e gönderdiği uçak gemilerine de sert tepki gösteren Erdoğan, "ABD nere, Akdeniz nere? Ne işin var senin orada?" sorusunu sordu. ABD'nin bölgeye yönelik bu askeri varlığını eleştirerek, "ABD gibi bir ülkenin, oraya barışı tesis etmek için gönderilmesi mi gerekir, yoksa gerginliği artırmak için bir tür müdahale mi yapmalıdır?" şeklinde konuştu.

ABD'YE SİHA TEPKİSİ

Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'deki bir SİHA'nın düşürülmesine dair endişelerini de dile getirirken, "Türkiye olarak seninle NATO'da beraber değil miyiz?" sorusunu yöneltti. Tüm tarafları itidalle hareket etmeye çağırdığını vurgulayan Erdoğan, 13 farklı liderle yaptığı görüşmelerde, gerilimi düşürmek için neler yapabileceklerini ele aldıklarını ifade etti.

"KATLİAMA VARAN SALDIRILARIN İZAHI OLAMAZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'ın Refah Kapısı'na yönelik saldırıyı eleştirerek, "Buradan insani yardım çalışması yapalım dedik. Bu insanlar susuz, gıdasız. Atılması gereken adımları gerektiren görevler var. Ama asla bunların böyle bir derdi yok" şeklinde konuştu.

Erdoğan, bölgedeki insani krize dikkat çekerek, "Tüm bölgemize sıçrama riski olan bu ateşi söndürmenin derdinde olduk" dedi. Orantısız şiddetin daha fazla şiddeti tetikleyeceğine vurgu yaparak, Gazze'de yaşananların tam olarak bu olduğunu belirtti.

Katliam derecesindeki saldırıların hiçbir şekilde izah edilemeyeceğini söyleyen Erdoğan, "Hiçbir eylem böyle bir zulmü haklı kılmaz" ifadelerini kullandı.