Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün mahkemede tutuklanan 17 yaşındaki çocuk ve Atatürk'e yönelik hakaretler konusunda sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, "Saray'ın göz boyamak için yaptığı bu tutuklama, o çocuğun geleceğinden çalmaktan başka bir şeye yaramayacaktır" diyerek, tutuklamanın sadece Saray'ın "düşmanlaştırma" politikasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Davutoğlu'ndan Atatürk'e hakaret eden çocuğun tutuklanmasına tepki Davutoğlu'ndan Atatürk'e hakaret eden çocuğun tutuklanmasına tepki

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuya yönelik sıralı paylaşımları şöyle:

"MAHARET BEYNİ YIKANAN ÇOCUĞU CEZALANDIRMAK DEĞİL"

"Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’e yönelik hakaretler, Saray İktidarının yarattığı iklimin sonucudur. Bu çirkinliği kabul edemeyiz. Ancak maharet böyle eğitilen, böyle kandırılan, böyle beyni yıkanan bir çocuğu cezalandırmak değildir."

"SARAY'IN DÜŞMANLAŞTIRMA POLİTİKASI"

"Sarayın göz boyamak için yaptığı bu tutuklama, o çocuğun geleceğinden çalmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Sadece ve sadece Sarayın 'düşmanlaştırma' politikasına katkı sağlayacaktır."

"Örneğin Kuveytli bir kişi, Atatürk’e yönelik hakaretlerini sürdürmektedir. Ve üstelik bu kişinin, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olduğu iddia edilmektedir. Öncelikle bu iddia, ilgili makamlarca derhal açıklığa kavuşturulmalıdır."

"ÜLKEMİZİN VATANDAŞLIĞI DA KIYMETLİDİR"

"İddia doğru olsa da olmasa da Saray İktidarının para karşılığı vatandaşlık satma politikasının varacağı yer burasıdır. Türkiye Cumhuriyeti lütufla değil, kanla kurulmuştur. Ülkemizin vatandaşlığı da aynı nispette kıymetlidir."

"Üç-beş Dolar’a tamah ederseniz, böyle ahlaksız kişilerin karşısında eğilirsiniz. Bunu Saray İktidarı kendisine yediriyor olabilir, ancak bu durum Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmaz."