Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda AB Komisyonu tarafından hazırlanan 2022 Türkiye Raporu görüşüldü. Toplantı sırasında konuşan AB Komisyonu Üyesi Varhelyi, Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin aday ülke statüsü, NATO müttefiki, yakın komşu ve Orta Doğu, Güney Kafkasya ve Karadeniz bölgelerinin istikrar ve güvenliği açısından kilit bir ortak olduğunu belirtti.

Varhelyi, AB'nin Türkiye ile işbirliğine dayalı ve karşılıklı fayda sağlayan bir ilişkinin geliştirilmesini istediğini ifade ederek, özellikle dijital ve yeşil geçiş, ekonomi, enerji, göç ve mültecilere yardım gibi birçok alanda ortak çıkarların olduğunu vurguladı.

OLUMLU BİR SİYASİ ORTAM VURGUSU 

Ndrangheta'nın en tehlikeli üyesi yakalandı Ndrangheta'nın en tehlikeli üyesi yakalandı

AB Komisyonu üyesi Varhelyi, ilişkilerin gelişebilmesi için iç reformlara ve olumlu siyasi bir ortama ihtiyaç olduğunu belirterek, “İlişkilerin geleceği konusunda ortak bir anlayışa ihtiyacımız var. Başarılı olmak için her iki tarafın da çaba göstermesi gerekiyor. Gümrük Birliği, vize kolaylığı, enerji ve teknoloji, yatırımlar, gıda güvenliği hızla ilerleyebileceğimiz alanlardan bazıları" dedi. 

"UZUN SÜREDİR İLERLEME YOK"

Ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki katılım müzakerelerinde uzun süredir ilerleme kaydedilmediğini, ancak bu konudaki diyalogun AB-Türkiye ilişkilerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti.

Varhelyi, Türkiye ile başlatılan Türkiye Yatırım Platformu'nun tam olarak faaliyete geçtiğini ve insani yardım projeleri aracılığıyla depremden korunma ve yeniden inşa süreçlerine katkı sağlandığını belirtti.

TÜRKİYE'NİN MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİ

Öte yandan AB'nin Türkiye'nin mültecilere yıllardır sağladığı ev sahipliğinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Varhelyi, AB'nin bu konuda destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

Karadeniz Tahıl Girişimi'ne de atıfta bulunan Varhelyi, Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği destek ve küresel gıda güvenliğine katkı sağlayan bu girişimin canlandırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlar konusunda AB ile temasını sürdürmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Kaynak: AA