Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelyi, Orta Doğu'daki çatışmaların ardından Filistin ile ilgili çarpıcı bir karar aldı. 

Donald Trump'ın hayatı film oluyor Donald Trump'ın hayatı film oluyor

FİLİSTİN'E YARDIMLAR ASKIYA ALINDI

Oliver Varhelyi, İsrail'e yönelik şiddetin artışı ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların boyutları konusundaki endişelerini dile getirdi.

Varhelyi, Avrupa Komisyonu'nun Filistin'e sağladığı finansal yardımı askıya aldığını ve tüm kalkınma projelerini gözden geçirdiğini açıkladı.

Ayrıca, 2023 yılı dahil olmak üzere yeni bütçe tekliflerinin bir sonraki duyuruya kadar ertelendiğini ifade eden Varhelyi, bu kararın alınmasının ardındaki amaçların barış, hoşgörü ve birlikte yaşamanın temellerini güçlendirmek olduğunu vurgulayarak, nefret, şiddet ve terörün yayılmasına karşı mücadele etmenin önemine dikkat çekti.

Avrupa Komisyonu'nun bu değerlendirmenin tamamlanmasının ardından daha fazla adım atmayı planladığı belirtildi.

Varhelyi'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde;

“İsrail ve halkına yönelik terör ve vahşetin boyutu bir dönüm noktasıdır. Filistinlilerin en büyük bağışçısı olan Avrupa Komisyonu, toplam 691 milyon euro değerindeki tüm kalkınma portföyünü gözden geçiriyor. Tüm ödemeler derhal askıya alındı. Tüm projeler incelemeye alındı. 2023 dahil olmak üzere tüm yeni bütçe teklifleri bir sonraki duyuruya kadar ertelendi. Tüm portföyün kapsamlı değerlendirmesi yapılacak. Barış, hoşgörü ve birlikte yaşamanın temelleri artık ele alınmalıdır. Nefret, şiddet ve terörün yüceltilmesine yönelik kışkırtmalar çok sayıda kişinin zihnini zehirlemiştir. Harekete geçmemiz gerekiyor ve buna hemen ihtiyacımız var”