İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar devam ederken ABD, Orta Doğu'da tansiyonun seyrini değiştirebilecek bir karar aldı. 

Dünyanın en soğuk şehri: Kulakları buza dönüştü! Dünyanın en soğuk şehri: Kulakları buza dönüştü!

BIDEN’DAN İSRAİL’E “EK DESTEK” TALİMATI

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise, ABD Başkanı Joe Biden'ın Hamas'ın devam eden saldırıları karşısında İsrail'e "ek destek" talimatı verdiği duyurulmuştu. Ancak bu destekle ilgili ayrıntılar açıklanmamıştı.

ABD'DEN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

İsrail'e yönelik desteklerin içeriğine ilişkin ABD'den resmi açıklama geldi. ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin, Gerald R. Ford Uçak Gemisi’nin Doğu Akdeniz’e kaydırılması talimatını verdiğini açıkladı. ABD’li Bakan ayrıca, İsrail ordusuna mühimmat ve ekipman yardımında bulunacaklarını belirtti. 

 “PENTAGON, İSRAİL’E DENİZ FİLOSU GÖNDERİYOR”

Öte yandan NTV Dış Haberler Temsilcisi Gazeteci Hüseyin Günay ise sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada Pentagon’un İsrail’e deniz filosu gönderme kararı aldığını öne sürdü. Filonun içinde uçak gemisi de olduğunu belirten Günay, mermi ve teçhizat dahil diğer yardımların da kısa sürede İsrail’e iletileceğini belirtti.

İşte Günay’ın konuya ilişkin açıklaması:

“Pentagon, içinde uçak gemisi de olan bir deniz filosunu İsrail’e destek için bölgeye gönderiyor. Ayrıca, mermi ve teçhizat dahil diğer yardımlarda kısa süre içinde iletilecek.”