ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, son dönemde İran ve onun vekil güçlerinin Orta Doğu'daki faaliyetlerinin arttığını belirterek, bu nedenle bölgedeki ABD kuvvetlerinin güçlendirilmesi için ek destek sağlanacağını duyurdu. Bu ek destek, bölgesel caydırma çabalarını artırarak, ABD kuvvetlerinin bölgedeki güvenliğini iyileştirerek ve İsrail'in savunmasına yardımcı olarak faaliyet gösterecek.

ABD'DEN ORTADOĞU'YA EK HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Austin ayrıca, Doğu Akdeniz'de bulunan USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubuna ek güç olarak USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisi grubunun bölgeye yönlendirildiğini açıkladı. Bununla birlikte, ABD birliklerinin güvenliğini artırmak amacıyla bölgeye ek kuvvetler konuşlandırılacağını ve Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) sistemi bataryasının gönderileceğini belirtti.

ABD ÜSLERİNE SALDIRILAR

Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı! Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü General Pat Ryder, Yemen'den kaynaklanan füze saldırılarının potansiyel bir tehdit olarak algılandığını ve bu nedenle USS Carney savaş gemisinin bu füzeleri vurduğunu açıkladı. Ayrıca, 18 Ekim'de Suriye'deki ABD askeri üssüne düzenlenen insansız hava aracı (İHA) saldırısını da bildirdi. Bu saldırılardan birinin havada imha edildiğini, diğerinin ise üsse hafif hasar verdiğini aktardı.

'CAYDIRICI GÜÇ OLARAK KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Ryder, Irak'taki ABD'ye ait Ayn el-Esed Askeri Üssü'ne yönelik potansiyel tehditlere dikkat çekerek, Irak ve Suriye'de İHA saldırılarında artış gözlemlediklerini söyledi. ABD güçlerinin, Hamas-Filistin gerginliğinin daha fazla yayılmasını önlemek ve İsrail'e destek sağlamak amacıyla bölgede caydırıcı bir güç olarak kalmaya devam edeceklerini de vurguladı.