Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik geçen yıl başlattığı işgal operasyonu sürerken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sık sık silah ve araç ihtiyaçlarını dile getiriyor. 

Donald Trump'ın hayatı film oluyor Donald Trump'ın hayatı film oluyor

Son gelişmeye göre, bir ABD hükümet yetkilisi, ABD'nin Ukrayna'ya Rusya'ya karşı savunmada kullanılmak üzere F-16 jetlerini göndermeyi onayladığını duyurdu. Bu görev, Danimarka ve Hollanda üzerinden gerçekleştirilecek olan sevkiyat ile gerçekleşecek ve bu iki ülkede yürütülen pilot eğitimlerinin tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek.

Ukrayna, ABD yapımı F-16 savaş uçaklarının ülkeye sevk edilebilmesi için çeşitli adımlar atmıştı. Ukrayna pilotlarının F-16 eğitimi için oluşturulan Avrupa koalisyonu, başta Danimarka ve Hollanda olmak üzere birkaç ülkenin liderliğinde yürütülüyor. Bu iki ülke, ABD'den F-16 uçaklarının gönderilmesine dair güvence talep etmişti.

Reuters'e göre, Washington yönetimi, Ukrayna'dan gelen F-16 transfer taleplerini hızlandırmayı ve pilot eğitimi tamamlandığında onay süreçlerini hızlıca gerçekleştirmeyi taahhüt etti.

ABD Başkanı Anthony Blinken, Hollandalı ve Danimarkalı muhataplarına gönderdiği mektupta, "ABD'nin Ukrayna'ya F-16 savaş uçakları transferi ve Ukraynalı pilotların nitelikli F-16 eğitmenleri tarafından eğitimi konusundaki desteğini ifade etmek için yazıyorum" dedi.

Blinken, mektubunda, "Ukrayna, devam eden Rus saldırganlığına ve egemenlik haklarının ihlaline karşı kendini koruma yeteneğini sürdürüyor ve bu onay Ukrayna'nın yeni kazandığı yetenekleri tam kullanabilmesi için bir fırsat sunacaktır" şeklinde belirtti.