ABD'ye ait bir F-16 savaş uçağı, Suriye'de faaliyet gösteren Türk SİHA'sını düşürdü. İki ABD'li yetkili Reuters'a yaptıkları açıklamada, ABD'ye ait bir F-16 savaş uçağının, Suriye'deki Amerikan birliklerinin yakınında görev yapan bir Türk insansız hava aracını düşürdüğünü belirtti.

Reuters'a konuşan ve issimlerinin gizli tutulmasını isteyen iki ABD yetkilisi, ABD kara birliklerinin yakınlarında operasyonlar yürütüldüğünü ve bununla ilgili birçok telefon görüşmesi yaparak Türk yetkilileri uyardıklarını söyledi.

Olayın ardından Pentagon'dan resmi bir açıklama geldi.

PENTAGON: ÜZGÜNÜZ

Pentagon'un açıklamasına göre, Türk insansız hava aracı ABD'nin yasakladığı bölgeye girdiği için düşürüldü. Açıklamada ayrıca, "Sahadaki komutanlar risk gördüler ve bu kararı aldılar. Olaydan üzgünüz. Türkiye ile iletişim halindeyiz. Türkiye, önemli bir NATO müttefikidir." ifadelerine yer verildi.

Bu olay, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından gerçekleştirilen Ankara'daki İçişleri Bakanlığı saldırısının ardından Suriye'de düzenlenen operasyon sonrası gerçekleşti. MİT'in operasyonu sırasında PKK/YPG'ye ait askeri tesisler, örgütün yönetici kadroları ve silah depoları hedef alınmıştı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÜLER ABD'Lİ MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Türk SİHA'sının düşürülmesinin ardından Türkiye ile ABD arasında görüşme gerçekleştirildi. 

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme, Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı bir platformda gerçekleşti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakan Güler, görüşme sırasında Türkiye'nin DEAŞ'a karşı ABD ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti. İki bakan, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelede iş birliği yapmanın önemini vurguladı.

Ayrıca görüşmede iki bakan, Türkiye ve ABD'nin bölgedeki faaliyetlerinde yakın koordinasyonun önemi vurgulandı.

GENELKURMAY BAŞKANLARI DA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerine vekalet edecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerine vekalet edecek!

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Q. Brown Jr., 5 Ekim 2023 tarihinde telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sırasında güncel gelişmeler ele alındı.