Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2023 yılının ikinci çeyrek dönemine ait şirket iflas verilerini açıkladı. Buna göre, AB ülkelerinde bu dönemde gerçekleşen şirket iflasları bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 8,4 artarak, 2015 yılından beri kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; 2023'ün ikinci çeyreğinde ekonominin farklı sektörlerindeki şirket iflasları bir önceki çeyreğe göre artış gösterdi. İflaslar, sektörlere göre değerlendirildiğine en fazla konaklama ve yemek hizmetlerinde yüzde 23,9, ulaşım ve depolamada yüzde 15,2 ve eğitim, sağlık ve sosyal faaliyetlerde yüzde 10,1 arttı.

İLK SIRADA MACARİSTAN VAR!

İflas başvurularındaki en yüksek artışı yaşayan ülkeler ise sırasıyla Macaristan yüzde 40,8, Letonya yüzde 24,8 ve Estonya yüzde 24,6 olarak belirlendi. Bu sonuçlar, AB ülkelerindeki şirket iflaslarının son altı çeyrek boyunca sürekli artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Yeni şirket açılışlarının sayısı ise ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 azaldı.

Game of Thrones’un yıldızına taciz suçlaması! Game of Thrones’un yıldızına taciz suçlaması!

Avrupa genelinde yaşanan enerji krizi, yükselen gıda fiyatları ve genel enflasyon nedeniyle hayat pahalılığının artması gibi etkenler, AB genelinde şirket iflaslarının artmasına katkı sağlıyor.