Avrupa Birliği (AB), Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye'nin afet yardımı talebini onayladı. Buna göre, toplamda 400 milyon euro tutarında yardımın Türkiye'ye gönderilmesine karar verdi. AB Konseyi tarafından kararlaştırılan bu yardım, AB'nin dayanışma ve acil yardım fonlarından finanse edilecek.

AB Konseyi, AB üyesi ülkelerin temsilcilerinden oluşuyor ve Türkiye'ye, İtalya'ya ve Romanya'ya yönelik afet yardımı paketini onayladı. Toplamda 454,8 milyon euroluk yardım paketinin 400 milyon eurosu, Şubat ayındaki Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye'ye gönderilecek. Ayrıca, 33,9 milyon euro Romanya'ya ve 20,9 milyon euro da Eylül 2022'deki sellerin yol açtığı zarara maruz kalan İtalya'ya tahsis edilecek.

Bu yardımlar, AB bütçesinde ayrılan dayanışma ve acil yardım fonlarından karşılanacak. Yardımın mali ödemesi, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'nin son onayının ardından gerçekleştirilecek.

Bu afet yardımı paketi, AB'nin Türkiye'ye ve diğer ülkelere olan dayanışma ve destek amacını yansıtmaktadır. Türkiye'nin depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak ve yeniden inşa sürecine katkıda bulunmak hedefleniyor.