Temmuz ayı, ardında zam rekorları bırakarak sona erdi. Özellikle akaryakıt fiyatlarındaki artışlar nedeniyle birçok ilde toplu ulaşıma zam yapıldı.

Son olarak, İstanbul'da ulaşım ücretlerine yüzde 51,52 oranında bir artış geldi. Tam bilet fiyatı 9,90 TL'den 15 TL'ye, öğrenci bileti fiyatı 4,83 TL'den 7,32 TL'ye yükseldi. Metrobüs ücreti ise 22,5 TL olarak belirlendi. İndi bindi ücreti ise 40 TL'dan 70 TL'ye çıktı.

Zamlarla sınırlı kalmayan uygulamalar, akaryakıt fiyatlarındaki artışın ardından iki ilde 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım hakkının kaldırılmasına neden oldu. Özellikle toplu taşımanın 65 yaş üstüne sağladığı bu ücretsiz ulaşım hakkı önce Burdur'da, ardından Aksaray'da askıya alındı. Aksaray'daki bu karar, diğer illerde benzer uygulamaların gelebileceği endişelerini beraberinde getirdi.

Peki tüm Türkiye'de 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım hakkı sonlanabilir mi? Akaryakıt zamlarının ardından iki ilde kaldırılan 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım hakkı uygulaması büyükşehirlere de sıçrayabilir mi?

İSTANBUL'DA 65 YAŞ ÜSTÜ UYGULAYA DEVAM

Tramvay seferleri aksadı, yolcular raylarda yürüdü Tramvay seferleri aksadı, yolcular raylarda yürüdü

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İBB CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı'nın yaptığı açıklamalara göre, İstanbul'da 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan ücretsiz ulaşım hakkı devam edecek. Ankara'da ise EGO yetkilileri, bu uygulamanın kanunlara bağlı olduğunu ve değiştirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Dünya genelinde de birçok ülkede yaşlılara sağlanan ücretsiz veya indirimli ulaşım hakları bulunuyor. Örneğin, İngiltere'nin başkenti Londra'da 60 yaş üstü kişiler özelleştirilmiş seyahat kartlarıyla ücretsiz toplu taşıma hizmeti alabiliyor. Almanya'da ise bazı eyaletlerde ehliyetlerini iade eden 65 yaş üstü vatandaşlar toplu taşımayı ücretsiz kullanabiliyor.