Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim-öğretim yılına dair önemli açıklamalarda bulundu. ÜLKE TV'de canlı yayınlanan Akşam Baskısı programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, eğitim sistemi ile ilgili önemli değişiklikleri kamuoyuyla paylaştı.

Bakan Tekin'in açıklamalarının öne çıkan başlıkları şu şekilde:

ŞUBE VE ÖĞRETMEN SEÇİMİ OTOMATİK OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilerin cinsiyet ve yaş dağılımlarının göz önünde bulundurularak okullarda şube ve öğretmen seçiminin artık elektronik ortamda otomatik olarak yapılacağını belirtti.

"Okullarda şube ve öğretmen seçimini çocukların cinsiyet, yaş dağılımını elektronik ortamda otomatik olarak yapacağız."

TEST SİSTEMİ KALDIRILIYOR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye'nin eğitim sisteminde önemli değişikliklere işaret ederek, "Test, tost" eleştirilerini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtti. Yeni dönemde test sınavlarının kaldırılacağını ve öğrencilerin daha fazla kelimeyle konuşmasını, Türkçeyi doğru kullanmasını öncelik haline getireceklerini açıkladı.

AÇIK LİSE SINAVLARI YÜZ YÜZE

Bakan Tekin, Açık Lise sınavlarının bu yıl yüz yüze yapılacağını söyledi.

"Bu yıl Açık Lise sınavları yüz yüze olacak. Daha önceki yıllarda olduğu gibi online olmayacak."

OKULLARDA KAYIT PARASI, KANTİNLERE DÜZENLEME

Siber zorbalık ve akran zorbalığı müfredata eklendi Siber zorbalık ve akran zorbalığı müfredata eklendi

Kayıt paralarının yasak olduğunu ve bu konuda tedbirler alacaklarını ifade eden Bakan Tekin ayrıca, okul kantinlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak özel ve devlet okullarının kantinlerine yönelik düzenlemelerin gündemlerinde olduğunu belirtti.

EĞİTİMDE BAŞARISIZLIK ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Bakan Tekin, eğitimde başarısızlık eleştirilerine katılmadığını vurgulayarak, eğitim sisteminin sürekli geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI SİNYALİ

Öğretmen atamalarına yönelik de önemli bir sinyal veren Bakan Tekin, 60 bin öğretmen atamasının gündemlerinde olduğunu açıkladı.

"Her yıl Ekim ayı itibariyle hangi branştan kaç tane öğretmen eksiğimizin olduğu belli olmuş olur. Şu andaki rakamlar 60 binin üzerinde. Şu anda bu rakam en son norm hesaplamasına göre yapılmış rakamlar. Bizim ihtiyacımız, eksiğimiz 60 bin civarında. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla bunun hesabını yaparız."

YENİ MÜLAKAT SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atama sürecinde önemli değişikliklerin gündemde olduğunu açıkladı. Bakan Tekin, öğretmen seçiminde daha adil ve şeffaf bir mülakat sistemi oluşturmanın gerekliliğini vurguladı. Bu çerçevede, mülakat notunun etkisini yarıya düşüreceklerini ve mülakat komisyonlarında uzman ve deneyimli öğretmenlerin yer alacağını belirtti. Ayrıca, adayların mülakat sırasında verdikleri cevapları yazılı olarak teslim etmeleri ve mülakatların kamera kaydıyla kaydedilmesi gerektiğini açıkladı.

Bakan Tekin, öğretmen seçimindeki adaleti ve şeffaflığı sağlamak için bu önlemleri aldıklarını ifade etti. Ayrıca, mülakat notunun ağırlığını düşürerek sadece bu notla atama yapmanın doğru olmadığını belirtti. Mülakat komisyonlarının daha nitelikli üyelerden oluşturulacağını ve adayların jüri üyelerini bilmeyeceğini vurguladı. Adayların sorulara verdikleri cevapları kağıda yazarak kaydetmelerinin ve mülakatların kamera kaydıyla yapılmasının önemli tedbirler olduğunu dile getirdi.

İşte Bakan Tekin'in mülakat sistemine ilişkin açıklamaları

"Görevin gerektirdiği zorunluluklar. Şimdi kamuoyunda herkes eğitim şart diye başlıyor sonra da sürecin öneminden bahsediyor. O zaman bu cümleden iyi bir öğretmen seçmek için bizim seçme mekanizmasını da iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ben bir Milli Eğitim Bakanı olarak diyorum ki öğretmeni seçerken hem akademik anlamda, uzmanlık alanıyla ilgili olarak alan bilgisini iyi test edebilmeliyim, hem alan bilgisi yeterince olan arkadaşların ders anlatmasıyla ilgili bildiklerini öğrencilerle paylaşmasıyla ilgili bilgisi test etmeliyim hem de bakanlığın müfredatı, programını uzmanlığıyla nasıl örtüştürüyor.

'SADECE MÜLAKAT NOTUYLA ATAMA YAPILMASINI DOĞRU BULMADIK'

Benim açımdan öğretmenliği tüm mesleklerden daha önemli görüyorum. Burada kendi üstüme bir sorumluluk alıyorum. İkinci kısım adalet. Benim üstüme düşen şey Cumhurbaşkanımıza ulaşan şikayetleri giderecek adil, objektif ve şeffaf bir mülakat mekanizması oluşturmak.

Üçüncü olarak da bize öğretmen atamalarıyla ilgili mevcut mevzuatta kanun diyor ki KPSS puanını, sonrasında 3 katı aday mülakata davet edilir ve mülakat notuna göre atama yapılır diyor. Böyle bir mevzuat varken üstüme düşen görevi yapmam gerekiyor. Sadece mülakat notuyla atama yapılmasını doğru bulmadık. Yüzde 100 mülakat etkisini yarıya düşürüyoruz dedik. Adalet, şeffaflık ve benzeri konularda tedirginliği olan kişilere de bir garanti verdim. 

'JÜRİ ÜYELERİ DAHA NİTELİKLİ KOMİSYON KURACAĞIZ'

Ne tür tedbirler alabiliriz diye oturduk. Dedik ki mülakat komisyonlarını oluştururken alana vakıf, tecrübeli öğretmenlerimiz olsun, uzman ve başöğretmenlerin yer aldığı bir komisyon kurmamız gerektiğine karar verdik.

'ADAY KOMİSYON ÜYELERİNİ BİLMEYECEK'

İki, madem adaletle ilgili endişelerin olmaması için çaba sarf ediyoruz aday kendisine ait jüriyi bilmezse dolayısıyla torpil yapacak bir ortamı da oluşturamayacak. Dolayısıyla aday kendi mülakatında bulunacak jüri üyelerinin kim olduğunu bilmeyecek.

'KOMİSYON ÜYELERİ DE ADAY BİLGİLERİNİ GÖREMEYECEK'

Komisyon üyeleri de önüne gelecek adayın kim olduğunu bilmeyecek. Komisyon üyelerine sadece numara vereceğiz. 

'ADAYLAR SORULARA VERDİKLERİ CEVAPLARI KAĞIDA YAZACAK'

Dört, dedik ki aday ben çok başarılıydım ama hakkım yendi gibi bir durumla karşı karşıya kalmayalım diye aday mülakat esnasında kendisine sorulan soruya verdiği yanıtı sınavın son kısmında bir kağıda yazsın. 'Bana şu soru soruldu ben de şöyle cevap verdim.' diye altına yazsın ve komisyona teslim etsin. Bu da bir tedbir.

'MÜLAKATLARDA KAMERA BULUNACAK'

Bir başka tedbir de dedik ki kamera kaydı olsun. Bir de açık çek veriyorum. Bu konuda fikri olan siyasetçi, sendikacı, gazeteci, sosyal medyadan laf atmak yerine bana desin ki 'Siz şu tedbiri alırsanız içimiz rahat edecek.' Onu da söylesin bana bunu da koyalım müfredata. 

MÜLAKAT KALDIRILACAK MI?

Mülakat yapacak mıyız, yapmayacak mıyız? Benim üzerime düşen şey mülakatın yapılabilmesi için Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın söylediği gibi adalet ve şeffaflığı sağladım şu anda."

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim sistemindeki değişiklikleri ve gelecek planlarını açıklayarak, Türk eğitimini daha nitelikli ve adil hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.