Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 7-14 Ekim tarihleri arasında  düzenlenecek olan 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum'un "Uzun Metraj Kurmaca Pitching", "Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching" ve "Dizi/Kısa Dizi Pitching" platformlarına seçilen projeler açıklandı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, festival 8-10 Ekim'de düzenlenecek Antalya Film Forum, 10-12 Ekim'de çevrim içi gerçekleşecek. Antalya Film Forum'da bu sene Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu'na 68, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu'na 6, Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu'na 75 proje başvurdu.

UZUN METRAJ KURMACA PİTCHİNG PLATFORMU'NDA 8 PROJE YARIŞACAK

Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu'nda yarışacak sekiz projeyi yönetmen, yapımcı Ekin Çalışır, yönetmen-senarist Elif Refiğ ve Creative Europe MEDIA desk - Bulgaristan direktörü Kamen Balkanski'den oluşan seçici kurul belirledi.

Değerlendirme sonucunda platforma seçilen projeler şu şekilde;

Deli Kan (yönetmen: Ahmet Emre Tanyıldız, yapımcı: Kerem Altuğ),

Haw (yönetmen: Özcan Alper, yapımcılar: Kanat Doğramacı, Soner Alper, ortak yapımcı: Betal Özay),

İsimsiz Eserler Mezarlığı (yönetmen: Melik Kuru, yapımcı Hilal Şenel),

Kambur (yönetmen: Ahu Öztürk, yapımcı: Nazlı Pınar Aydın),

Mardin'in En Güzel Kızı (yönetmen: Ali Kemal Güven, yapımcı: Seda Özkaraca),

Onu Ellerinden Tanıdım (yönetmen: Ömer Çapoğlu, yapımcı: Nadir Öperli, İrem Akbal, ortak yapımcı: Ahmet Rıfat Şungar),

Principe (yönetmen: Paolo Ferrante, yapımcılar: Alican Acar, Canberk Emre İpek) 

Teslimiyetin Tarihi (yönetmen: Tilbe Cana İnan, yapımcı: Aycan Aluçlu)

Bu platformda, ana jüri tarafından belirlenen iki projeden her birine 50 bin lira ödül, aynı zamanda aynı platformda bir projeye "Film Standartları Post Prodüksiyon Ödülü", bir projeye de Filmarka ekipman desteği sunulacak.

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU'NDA 3 PROJE

Antalya'yı Türkiye ve dünya film endüstrisinin önemli merkezleri arasına sokmak için en az üçte ikisi Antalya'da çekilecek bir filme katkı veren Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu'na başvuran projeler, yönetmen-senarist Abdurrahman Öner, yönetmen-senarist Burcu Aykar ve yönetmen-senarist Çiğdem Vitrinel tarafından değerlendirildi.

Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu'nda verilecek 200 bin lira değerindeki ödül için ana jüri tarafından değerlendirilecek projeler  şu şekilde;

Böbreği Ağrıyan Kötü Bir Adam (yönetmen: Kayhan Başoğlu, senaristler: Kayhan Başoğlu, Farid Hasanov, yapımcı: Levent Özel),

Eigengrau (yönetmen, senarist ve yapımcı: Ahmet Küçükkayalı, ortak yapımcılar: Selma Babajic, Ulrich Kunz)

Erken Uyumayalım (yönetmen ve senarist: Aytaç Uzun, yapımcı: Onur Akkız)

Tuana'nın hüzünlü hikayesi: "Son Sardunya" Tuana'nın hüzünlü hikayesi: "Son Sardunya"

Seçilen film Fono Film tarafından verilecek "Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü"nün de sahibi olacak.

DİZİ/KISA DİZİ PİTCHİNG PLATFORMU'NDA 5 PROJE

Antalya Film Forum'un, dizilerin endüstri içindeki rolü ve öneminin artışıyla, özgün ve yaratıcı içerikleri desteklemek ve sektöre yeni isimler kazandırmak amacıyla başlattığı Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu'na bu yıl beş proje seçildi.

Netflix Grow Creative ekibinin Türkiye Yöneticisi Arya Su Altıoklar, Eccho Rights Üst Yöneticisi (CEO) Fredrik af Malmborg ve yönetmen, senarist Tunç Şahin'den oluşan seçici kurulunun seçtiği projeler şöyle;

Azize ve Adsız (yaratıcılar: Erdal Rahmi Hanay, Nejat Cihan Yurdaün, yönetmen: Erdal Rahmi Hanay, yapımcılar: Ousama Rawi, Dalya Sulaiman);

Bohem Kediler (yaratıcılar: Sinan Yusufoğlu, Mahmut Fazıl Çoşkun, yönetmen: Mahmut Fazıl Çoşkun, yapımcılar: Sinan Yusufoğlu, Mahmut Fazıl Çoşkun),

Faili Meşhur (yaratıcı: Ozan Sertdemir, yapımcı: Burak Varlık),

Hayat Kadını (yaratıcılar: Yusuf Emirdar, Uğur Karaman, yapımcı: Oğuzhan Akalın)

Örümcek (yaratıcılar: Doğuş Algün, Kayra Babalık, yönetmen: Doğuş Algün, yapımcı: Burak Kaplan) 

Bu platformun ana ödülünü geçtiğimiz sene olduğu gibi yine Netflix üstleniliyor. 150 bin lira değerinde olan ana ödül, Netflix'in dizi ve film endüstrisindeki yetenek havuzunu genişletmeye ve geliştirmeye yönelik olan Grow Creative desteğiyle verilecek.

Bunun yanı sıra bir projeye, dizi yazarlığı alanında kariyerini ilerletmek isteyen yaratıcıları içerik geliştirme aşamasında uygulamalı eğitimlerle desteklemeyi amaçlayan "Netflix Series-Lab Programı Katılım Ödülü" verilecek. Platformda yer alacak projelerden biri de "Color Up Renk Düzenleme Ödülü"nün sahibi olacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in başkanlığını yaptığı 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.