Dün sabah Hamas tarafından İsrail'e yönelik başlatılan Aksa Tufanı operasyonu, İsrail topraklarına giren Hamas güçleri ve rehin aldıkları İsrail askerleriyle birlikte ciddi bir savaşa dönüştü. İsrail, Demirden Kılıçlar operasyonu adı altında karşı saldırıya geçti.

CAN KAYBI ARTIYOR

Bu çatışmalarda her iki taraf da büyük kayıplar verdi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda ölenlerin sayısı 370'e yükseldi. Hamas'ın saldırılarında ise resmi kaynaklara göre 500, yerel medyaya göre 700 İsrailli hayatını kaybetti ve 2 bin kişi yaralandı.

İsrail'den savaşa dev bütçe İsrail'den savaşa dev bütçe

50 YIL SONRA BİR İLK: RESMEN SAVAŞ İLAN EDİLDİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, anayasanın 40. maddesini 1973'ten bu yana ilk kez uygulayarak resmen savaş hali ilan etti.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nin açıklamasına göre Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve diğer güvenlik yetkilileri acil bir güvenlik oturumu düzenledi. Bu oturumun ardından "savaş hali" ilan edildi ve büyük bir askeri operasyon başlatılması kararlaştırıldı.

Açıklamada, "Gazze Şeridi'nden düzenlenen kanlı terör saldırısı, İsrail'i savaşa mecbur bıraktı ve savaş, 7 Ekim 2023 sabah 06.00'da başladı." ifadeleri kullanıldı. Saldırıların ardından her iki taraf da kayıplar verirken, çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.