Luis Garavito, uzun yıllar boyunca 190'dan fazla erkek çocuğu ve genç genci öldürerek korku dolu bir dönemi başlattı. Kurbanlarına işkence edip tecavüz eden katil, "La Bestia" yani "Canavar" olarak ün kazandı.

KURBANLARI 6 İLE 16 YAŞ ARASINDA

Garavito, yakalandığında 1992 ile 1999 yılları arasında 140 kişiyi öldürdüğünü itiraf etmiş, ancak daha sonra bu sayı 193'e yükseltilmişti. Kurbanlarının yaşları 6 ile 16 arasında değişmekteydi.

30'DEN FAZLA CİNAYET 

Halihazırda itiraf ettiği cinayetlerin sayısı 300'ü aştığı düşünülen 66 yaşındaki adam, Kolombiya yasalarına göre sadece 40 yıl hapis cezasına çarptırılabildi. Dahası, bu yılın sonunda cezasının yarısını tamamladığında şartlı tahliye hakkı kazanacak ve birkaç ay içinde serbest bırakılması mümkün olacak.

WhatsApp Image 2023-08-18 at 13.41.58

"HAPİSTEN ÇIKMASINA DESTEKÇİ OLMAYACAĞIZ"

Pakistan'da bir  silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı Pakistan'da bir silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı

2021 yılında erken tahliye talebiyle gündeme geldiğinde tepkiler gecikmedi. Dönemin Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve katilin serbest bırakılmasına izin vermeyeceklerini açıkça ifade etti. Duque, "Canavarın hapishaneden çıkmasını öneren herhangi birinin bu konuda sponsor ya da destekçi olmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi. Sonunda, yargıç, katilin talebini, kurbanlarına ödenmemiş 41 bin 500 dolarlık para cezasını gerekçe göstererek reddetti.

MAHKEMEDE YALVARDI

Garavito'nun cinayet yöntemleri nasıl işlediği soruşturma sırasında gün yüzüne çıktı. 1999'da yakalandığında, Garavito birçok cinayeti itiraf etti ve affedilmek için mahkemede yalvardı. İtiraflarından birinde, "Yaptıklarım ve itiraf edeceklerim için affınızı istiyorum. Evet, onları öldürdüm ve diğerlerini de" ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-08-18 at 13.42.06

CİNAYETLERİ NASIL İŞLEDİ?

Genellikle sokak çocuklarını hedef alan Garavito, onların güvenini kazanmak için rahip gibi davranıyor, para ve içecek teklifleri sunuyordu. Daha sonra içinde bir dürtü hissettiğini ve bu dürtünün onu çocukları öldürmeye ittiğini iddia edecekti.

Polis, Garavito'nun işlediği suçlarla ilgili soruşturma sırasında 35'ten fazla çocuğun bulunduğu toplu mezarı keşfetti. Raporlara göre, bu mezarın içindeki kurbanların neredeyse tamamı cinsel saldırıya ve uzun süreli işkenceye maruz kalmıştı.

Hapiste olduğu süre boyunca Garavito, değiştiğini ve topluma katkı sağlamak istediğini iddia etti. 2006 yılında gazeteci Guillermo Prieto La Rotta ile yaptığı bir röportajda, siyasette ilerlemeyi ve istismara uğrayan çocuklara yardım etmeyi amaçladığını dile getirdi.