Altın fiyatlarında son durum! Altın fiyatlarında son durum!

Ankara'da enerji sektörü kurumlarında yoğun bir trafik yaşanıyor. Bu trafiğin merkezindeki önemli konulardan biri ise BOTAŞ'a yüklü miktarda borçlu olan şehiriçi doğal gaz şirketlerine uygulanacak olan yaptırımlar.

“ÜÇ ŞİRKETE EL KONULABİLİR”

BOTAŞ’a on milyarlarca borcu olan 3 doğal gaz dağıtım şirketine, verilen süre içinde borçlarını ödememeleri halinde el konulabileceği iddia edildi. 

Halk TV yazarı Olcay Aydilek'in aktardığına göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 Eylül Perşembe günü olağan toplantısını gerçekleştirdi ve toplantıda, BOTAŞ'a doğal gaz borcu biriken üç şehiriçi dağıtım şirketinin durumunu ele aldı. Toplantı sonucunda, doğal gaz sektöründe önemli bir karar alındı.

SÜRE 3 GÜN SONRA BİTİYOR

“Üç şirkete el konulabilir” başlıklı köşe yazısının ilgili kısmında EPDK’nın, Çorlu, İnegöl, Yalova, Orhangazi ve Karamürsel'in şehiriçi doğal gaz dağıtımını yapan ÇORDAŞ, İNGAZ ve ARMAGAZ'a, BOTAŞ'a olan ve bir süredir biriken doğal gaz borçlarını ödemeleri için 26 Eylül Salı gününe kadar süre verdiğini aktaran Aydilek, verilen süre içerisinde borçların kapatılmaması halinde üç şirketin yönetimine el konulmasının gündeme gelebileceğini belirtti.

Yazıda, şirketlerin, BOTAŞ'a olan borçlarının ise on milyonlarca lira olduğu ifade ediliyor.

EPDK’nın "finansman yapısındaki bozulma" nedeniyle daha önce bir şehiriçi elektrik dağıtım şirketinin yönetimine el koyduğu ve bu şirketin başka bir gruba satıldığı hatırlatılan yazıda ayrıca, BOTAŞ'ın da gaz dağıtım şirketlerinden alacaklarını tahsil etmek için hukuki yollara başvurduğu belirtildi.