Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK), Yalova, Çorlu, ve İnegöl'de toplam 425 bin aboneye doğal gaz dağıtımı sağlayan Armagaz, Çordaş, ve İngaz şirketlerine kayyum atanmasına karar verdi. Bu kararın temel nedenleri, tüketici hizmetlerindeki aksaklıklar ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ'ye (BOTAŞ) olan borçların ödenmemesi olarak açıklandı.

3 Türk şirketi risk altında: “El konulabilir” 3 Türk şirketi risk altında: “El konulabilir”

Paranın Şifresi'nde "Altında Çarpıcı Yükseliş " Paranın Şifresi'nde "Altında Çarpıcı Yükseliş "

EPDK'nin yaptığı açıklamaya göre, söz konusu doğal gaz dağıtım bölgelerinde geçici olarak görev yapacak olan kayyum atanmasının ardından, 4 ay içinde bu bölgeler için yeni bir doğal gaz dağıtım ihalesi düzenlenecek.

Bu bölgelerde toplam 425 bin aboneye doğal gaz hizmeti sunan şirketlere kayyum atanma kararı, hizmet kalitesi ve BOTAŞ'a olan borçların ödenmemesi nedeniyle alındı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ilgili şirketlerin hizmet kalitesi ve arz güvenliği konularında eksik kaldığını belirtti. Yılmaz, "2026 yılına kadar 1000 yerleşim yerine doğal gaz konforunu ulaştırmayı planlıyoruz. Doğal gaz ağını genişletirken, dağıtım şirketlerinin sadece yatırım yapmakla yükümlü olmadığını, aynı zamanda vatandaşlara en kaliteli hizmeti sunmak ve BOTAŞ'a olan mali yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmek zorunda olduklarını" ifade etti.

Yılmaz, kayyum atanmasının abone sayısının önemli olmadığını ve her abonenin eksiksiz hizmet alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, bu kararın tüm doğal gaz dağıtım şirketleri için önemli bir mesaj olmasını umut ettiklerini belirtti.