Bugün - 21 Eylül 2021 Salı
Ankara 23°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Ekonomi Asayiş Politika Dünya Sağlık Eğitim Gündem Kulis Haber Spor Yerel Magazin Diğer »
Haber Detayları

Ara tatile özel çevrimiçi atölyeler

Pera Müzesi Öğrenme Programları, sanat ve tasarım atölyeleri ile 4-12 yaş arası çocukları birbirinden eğlenceli çevrimiçi etkinliklerde bir araya getiriyor.

Magazin Haberi - 11 Kasım 2020 Çarşamba - 12:38
Pera Müzesi Öğrenme Programları, sanat ve tasarım atölyeleri ile 4-12 yaş arası çocukları birbirinden eğlenceli çevrimiçi etkinliklerde bir araya getiriyor.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Ara Tatil Atölyeleri – 17 ve 18 Kasım Minyatür 2.0 Atölyelerine Yönelik Sergi Turu - 12 ve 26 Kasım Bienal Atölyeleri -14 Kasım
 

Pera Müzesi Öğrenme Programları, sanat ve tasarım atölyeleri ile 4-12 yaş arası çocukları birbirinden eğlenceli çevrimiçi etkinliklerde bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nin güncel sergisi Minyatür 2.0’dan ilhamla hazırlanan Ara Tatil Atölyeleri öğrencilere, çevrimiçi sergi turunun da yer aldığı eğlenceli bir tatil etkinliği sunuyor. 5. İstanbul Tasarım Bienali çerçevesinde düzenlenen yaratıcı etkinlikler ve Minyatür 2.0 sergisine paralel diğer atölyeler de Kasım ayı boyunca çevrimiçi olarak çocuklarla buluşmaya devam ediyor.
 

Pera Öğrenme, farklı yaş gruplarına özel atölyeleri ile çocuklara yeni alanlar ve teknikler keşfedebilecekleri etkinlik alternatifleri sunmaya devam ediyor. Yaklaşmakta olan tatil dönemi için program yapmaya başlayan öğrencilerin özellikle ilgisini çekecek olan Ara Tatil Atölyeleri, Pera Müzesi’nin Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür sergisinden ilhamla hazırlandı. Serginin başlangıcından bu yana düzenlenen minyatür temalı çocuk atölyelerine, ara tatile özel yeni etkinlikler eklendi. 4-6 ve 7-12 yaş gruplarına yönelik çevrimiçi atölyelerde, perspektif çizimi, baskı, kağıt dokuma gibi farklı tekniklerle çocukların yaratıcılık, hayal gücü, el-göz koordinasyonu ve ince motor kabiliyetlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.
 

4-6 yaş grubu ile çizgi, form ve motif üzerine denemeler

Çizgilerden Tasarımlar atölyesinde, günlük yaşamda ve doğada karşımıza çıkan farklı çizgi formlarını minyatür sanatındaki anlamlarıyla keşfe çıkan çocuklar, sanatçı Hamra Abbas’ın mermer üzerine çalıştığı Şelale Çizimleri başlıklı eserlerini inceledikten sonra, bu çalışmadan ilhamla boya kalemlerini alıp kendi resimlerini üretiyorlar. Rengarenk Motifli Baskılar atölyesinde sanatçı Dana Awartani’nin Uzaklaştım ve Seni Unuttum. Bir Süre Önce Hatırladım. Seni Unutmuş Olduğumu Hatırladım. Rüya Görüyordum adlı eserinden ilhamla çini desenleri tasarlayan katılımcılar; karton, kağıt, gazete, dergi gibi geri dönüşüm malzemeleri ile şablon kalıplarını hazırladıktan sonra, baskı tekniği ile çalışmalarını tamamlıyor.
 

7-12 yaş grubu kağıt dokumayı ve perspektifi keşfediyor

Perspektif Çizimi ile Manzara Resmi atölyesinde sanatçı Shahpour Pouyan’ın figürsüz mekan minyatürlerini ve çoklu perspektif detaylarını inceleyen 7-12 yaş grubu, tek perspektifle çizilmesi halinde minyatürlerin nasıl görüneceğini konuşuyor. Atölye katılımcıları, manzara resimlerinde gökyüzü ile yeri ayıran ufuk çizgisinin perspektif algısını da yarattığı bilgisinden hareketle, bu çizgiyi referans alan bir manzara resmi tasarlıyor. Kağıt Dokumayla Tasarımlar atölyesinde ise çocuklar sanatçı Noor Ali Chagani’nin el yapımı minyatür tuğlalardan oluşturduğu Asılı Kilim eserinden ilhamla kâğıttan örgü dokumalar yaratıyor. Fon kartonu üzerine iç içe geçen renkli kağıtlar dokunarak elde edilen bu üç boyutlu tasarım, gördüğümüzde farklı, dokunduğumuzda farklı etkiye sahip yapısı ile katılımcıları aynı zamanda duyular arası bir keşfe çıkarıyor.
 

Geleneksel minyatüre yeni yorumlar

Ziyarete açıldığı günden bu yana ilgiyle izlenen Minyatür 2.0 sergisinin çocuk atölyeleri programı, minyatür, kolaj, maket, sulu boya, kâğıt ve toprak boya yapımı gibi farklı alanlara odaklanıyor. Sanatla deneyleri buluşturan, 7-9 yaş grubuna özel Renklerle Deney: Sulu Boya atölye videosuyla, sulu boya teknikleriyle deneysel resim yapmayı öğrenen çocuklar, sulu boya, tuz, aseton gibi çeşitli malzemelerle deney yaptıktan sonra, ortaya çıkan renk kümeleri ile minyatürlerdeki manzaraları andıran soyut desenler yaratıyor. Minyatürlerde kullanılan toz pigmentler ve yumurtayla tempera boya hazırlamayı video eşliğinde öğreten Doğadan Sanat: Tempera Boya atölye kitiyle ise 10-12 yaş grubu çocuklar bu yeni malzemeyi geri dönüşüm yöntemiyle üretilmiş el yapımı kağıtlar üzerine uyguluyor. Video ve atölye kitleri aracılığıyla evde bireysel olarak gerçekleştirilen atölyelerin ardından rehber eşliğinde gerçekleşen çevrimiçi sergi turuna katılan çocuklar, sergiyi interaktif bir şekilde deneyimleyerek keşfediyor.
 

Arı evinden çocuk parkına farklı tasarım deneyimleri

Pera Öğrenme ve İKSV Alt Kat tarafından, 5. İstanbul Tasarım Bienali kaspamında düzenlenen çevrimiçi atölyeler de çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Bal Peteği Tasarımı adlı atölyede besin döngüsünü arılar ve bal üzerinden keşfe çıkan 7-9 yaş grubu, sergide yer alan Çimlendirici eserinden ilhamla kâğıt, boya kalemleri, makas ve yapıştırıcı kullanarak kendi mini peteklerini üretiyor. 10-12 yaş grubuna yönelik Hayalimdeki Park atölyesinde ise bu keyifli oyun alanı üzerine sohbet eden çocuklar, daha sonra hayalini kurdukları park tasarımını gerçeğe dönüştürüyor. Bienalin “Yeni Yurttaşlık Ritüelleri” programı kapsamında şehrin çeşitli köşelerine konuşlandırılan yerleştirmelerden yola çıkan atölyede katılımcılar, evlerindeki eski dergi, gazete ve broşürlerden ürettikleri kolajla sıra dışı park tasarımları yaratıyor.
 

Ara tatil atölyeleri ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir. Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerin sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.
 

Minyatür 2.0 sergisi çocuk atölyeleri PERAkart aile ile %50 indirimli! Videoyla evde atölyeler ve evde atölye kiti kapsamında geçerlidir. Rehber eşliğinde gerçekleşen çevrimiçi sergi turuna katılan çocuklarla sergi interaktif bir şekilde deneyimleyerek keşfediliyor.
 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali kapsamındaki atölye çalışmaları ve rehberli sergi turları ücretsizdir, rezervasyon gereklidir. Rezervasyonun onaylanmasının ardından atölye linki sadece kayıtta kullanılan e-posta adresine iletilmektedir.


Hibya Haber Ajansı

 
Anahtar Kelimeler:Pera, Müzesi, Öğrenme, Programları, sanat, tasarım, atölyeleri, 412, yaş, arası, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Magazin Haberleri
Ferhan Şensoy hayatını kaybetti
Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali sinemaseverlerle buluşuyor
Kenan Doğulu, Caresse Bodrum konseri ile sevenlerine kavuştu

Kenan Doğulu, Caresse Bodrum konseri ile sevenlerine kavuştu
Uluslararası Sanatçı Filmleri sergisi İstanbul Modern’de
“İstanbul’dan Bodrum’a” sergisi açıldı
Dünyanın denizcilik mirası Rahmi M. Koç Müzesi’nde
“Selma Gürbüz’ün: Dünya Diye Bir Yer” sergisinde son günler
Diğer Başlıklar

Çin, Moğolistan meraları için 7 milyar dolardan fazla destek sağladı
Kuru fasulye üretiminde rekor
İstanbul Boğazı'nın eşsiz manzarasında selamlama uçuşu
Aydemir: ‘Türbeyi aziz kılan bekçisidir’
En az iki doz aşı olanların oranı yüzde 50’yi geçti
Bakanlıktan, Covıd-19 döneminde yakınlarını kaybedenlere psikososyal destek
Alzheimer’ı önlemenin kanıtlanmış 10 yolu
Pandemi uykumuzu da kaçırıyor
Ekonomik gelişmeler
Çin, Küresel İnovasyon Endeksi’nde 12’nci sıraya yükseldi
Yazarlar
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Her başlangıcın bir sonu vardır. Yaklaşık yedi yıl...
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
24 Ekim Cumartesi gecesi CNN Türk’teki ...
Dilek Yılmaz
Kovid'in belini de terörün belini de iyilikler büker
Kovid19 belasından öğreneceğimiz çok ş...
Markar Eseyan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Doğu Akdeniz’de yumuşama emareleri değişik ş...
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
Kulakları çınlasın, Allah uzun ömü...
Yalçın Akdoğan
Siyaset küçümsenemez, hayat-memat işidir
Siyasetin gelişmiş batılı toplumlarda halkın ilgis...
Eymen Zorlu
Öğreten mekanlar: Kütüphaneler
Galvanize etmek… Bir kavram, bir deyim&hel...
Ali Kemal Koç
Bu yürüyüş ak menzile götürür mü?
Menzile gidebilmek için önce inanmanız...
Payidar Güven
FETÖ'den canı yananlar(!)
Türk tarihinde eşi menendi görülmem...
Çetin Dağaşan
2019'a dikkat
Referandumu değerlendirecektik… Devam edel...
Nedim Atakol
Ekonomi Yazıları - I- İşsizlik nasıl bir haldir?
The Great depression’u bilirsiniz… B...
Röportajlar
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN!
REKLAM VERİN FARKLILIK YARATIN! Reklamınızı “Reklam” bölümünde yayınlayarak farklılık yaratın. Böylece ürün ya da web...
»
Tarihte Bugün
1842 - Sultan İkinci Abdulhamid han'ın doğumu
1950 - Askerlerimizin Güney Kore'ye gidişi.
2006 - Fıtına
Günün Sözü
Kıyamet günü herkes birbirinden davacı olur. Hatta tokuşan koyunlar bile..
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(198 Online) 0,46ms